AB’den kripto para transferleri ve cüzdanları için sert kurallar geliyor

Avrupa Birliği'nin yönetim birimi Avrupa Komisyonu kripto paralarla ilgili bir kanun teklifinde bulundu. Teklifin içinde anonim cüzdanların yasaklanması ve kripto para transferlerinde tarafların gerekli bilgilerinin otoritelere verilmesi maddeleri de bulunuyor.

AB Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC), yani dijital euro çalışmalarını sürdüren Avrupa Birliği’nin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu, kripto paralar konusunda daha net adımlar atmaya başladı. Reuters’in haberine göre; Komisyon bugün üyelere, regülasyonlarla ilgili maddeler içeren bir kanun teklifi sundu. Teklife sebep olarak kripto para evreninin kanıksadığı, terörizmin finansmanı ve kara para aklama gibi sebepler öne sürüldü.

Anonim cüzdanlara yasak…

Komisyon’un kanun teklifine göre kripto para işlemleri yapan şirketler, işlemi yapan kişinin, isim, asres ve cüzdan bilgilerini saklamak ve talep edildiğinde otoritelere vermek zorunda olacak. Ayrıca bu bilgilerin olmadığı anonim cüzdanların işlemleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecek. Kanunun geçmesi durumunda kurallar Seyahat Kuralı içine de dahil edilecek.

“Amaç, endüstri üzerinde baskı oluşturmak değil”

Konuyla ilgili bir de açıklama yapan Komisyon’dan verilen demeçte şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin ya da diğer kripto varlıkların transferini sağlayan şirketler alıcı ve göndericinin bilgilerini otoritelerle paylaşmak zorundadır. Hükumetler arası bir düzenleme kurulu olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerilen seyahat kuralı şu anda banka transferlerinde de uygulanmaktadır. Bu değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tamamının izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama ya da terörizmin finansmanı gibi faaliyetlerin önlenmesine ve tespit edilmesine yardım edecektir. Nasıl ki, anonim banka hesapları AB’nin kara para aklamayla mücadele kuralları kapsamında yasaklanmıştır, anonim kripto varlık cüzdanları da yasaklanacak. Bu kanun teklifi, uluslararası standartlara uyum sağlamak ve tehditlere karşı koymak için önerildiği gibi, endüstri üzerinde aşırı baskı oluşturmadan dengeli regülasyon kuralları getirmeyi amaçlamaktadır.Avrupa Birliği’nin yönetim birimi Avrupa Komisyonu kripto paralarla ilgili bir kanun teklifinde bulundu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl