AB’den kripto paraları denetleyecek yeni regülatör oluşturma hamlesi

Kripto paralar konusunda özellikle 2022'nin ilk yarısında birçok kanun geliştiren Avrupa Birliği şimdi de, kara para aklamayla mücadele kapsamında kripto paraları direkt olarak denetleme hakkı bulunacak bir regülasyon kurumu oluşturma konusunda kanun teklifi hazırlıyor. .

Avrupa Birliği’nde son dönemde MICA yani “Kripto Varlıklarda Piyasalar Regülasyonu” ve “Fonların Transferi Regülasyonu” hamleleri önplâna çıkarken, birliğin aslında çok daha büyük bir adım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

Avrupa Komisyonu konuyla ilgili AML/CFT ya da AMLD6 olarak bilinen teklifini geçen sene Temmuz ayında açıklamıştı. Avrupa Konseyi ise kendi versiyonunu geçtiğimiz ay sunarken, Avrupa Parlamentosu ise kendi kanun tasarısını Ağustos tatilinden sonra ele alacak. Avrupa Parlamentosu da kendi teklifini onaylarsa, işte o zaman üç kurum, uzmanların “pek de şeffaf değil” diyerek tanımladığı üçlü görüşmelere başlayacak.

Kara para aklama için AB çapında bir regülatör

Oluşturulmak istenen yeni kanunun merkezinde ise AB çapında kara parayla mücadele edecek bir regülatör kurumun oluşturulması yer alıyor. Birçok konuda anlaşmazlıkları bulunan AB kurumlarının ise, kripto para hizmet sağlayıcılarının direkt olarak regüle edilmesi konusunda neredeyse tamamiyle aynı fikirde oldukları belirtiliyor. Hatta geçtiğimiz kripto para kanunlarında en aktif tavrı sergileyen AB Parlamentosu’nun da, bu kanun teklifine karşı çıkmamasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

“Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi” (AMLA) olarak adlandırılacak olan regülatör, Komisyon ve Konsey versiyonlarına göre en azından “yüksek riskli” kripto para şirketlerini doğrudan izleme ve takip etme hakkına sahip olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl