Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD eski Hazine Bakanı Mnuchin: Bitcoin hakkındaki fikrim az da olsa değişti

Donald Trump döneminde 4 yıl ABD Hazine Bakanlığı yapan ve Bitcoin'e her zaman olumsuz baktığını söyleyen Steven Mnuchin, bu fikrinin az da olsa değiştiğini söyledi. Hazine eski bakanı, "Eğer insanlar, altın ya da diğer varlıklar gibi Bitcoin almak istiyorlarsa, bunda sorun yok. Ben kendi portföyümde Bitcoin olmasını istemem ancak insanların istemesinde sorun yok." dedi.

steven-mnuchin (1)

Donald Trump başkanlığında 4 sene Hazine Bakanlığı yapan ancak kripto para evreni tarafından özellikle son birkaç ayda ismi telaffuz edilen ABD’nin bir önceki Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin hakkındaki fikrinin az da olsa değiştiğini söyledi.

CNBC’nin Squawk Box programına katılan Mnuchin, Bitcoin konusunda bankalara saklama hizmeti hakkı verilmesinin OCC tarafından kendi dönemlerinde verildiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Kendi portföyümde istemem ama…”

Bitcoin konusundaki görüşüm az da olsa değişti ancak yine de hala tutarlı olduğunu düşünüyorum. Burada ilk konu, gerçekten blok zincirin altında yatan teknoloji inanılmaz. Fintech ve finans konularında çok fazla fayda sağlıyor. İkinci konu ise Bitcoin. Eğer insanlar, altın ya da diğer varlıklar gibi Bitcoin almak istiyorlarsa, bunda sorun yok. Ben kendi portföyümde Bitcoin olmasını istemem ancak insanların istemesinde sorun yok.

“Regüle olduktan sonra sorun yok”

Tamamen Bankacılık Gizlilik Kanunu’na (BSA) ve regülasyonlara uyumlu olmalı. Geçen sene, bizim dönemimizde OCC kurumu bankaların Bitcoin saklayabilmesine izin verdi. Bunu yapmamızın sebebi, bu ortamın regüle edilmiş dünyada geliştiğini göstermekti. Dolayısıyla benim buradaki fikrim belli, insanlar almak istiyorlarsa alsınlar. Yükseleceğini ya da düşeceğini düşünebilir ama sonuçta regüle edilmiş bir yapı içinde ve BSA kurallarına uyumlı olmalı.

Ne olmuştu?

Mnuchin’in, kendi dönemi bitmeden, bireysel kripto para cüzdanı sahibi kişilerle ilgili regülasyonlar yapma plânı olduğu ortaya çıkmıştı. Bu durumu ise, Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Twitter’dan tüm dünyaya duyurmuştu. Armstrong’un tweet’lerinin ardından kripto para piyasaları büyük bir düşüş içine girmişti.

Mnuchin’in yasa tasarısı ise ABD’deki seçimlerin kaybedilmesi sebebiyle rafa kalkmış ve Kongre’den geçememişti.

Mnuchin, 2019 yılında yaptığı açıklamada da Bitcoin ve kripto paralara karşı olduğunu söyleyip, “Bahse girerim ki bundan böyle 5-6 yıl içinde bir Hazine Bakanı olarak Bitcoin hakkında bile konuşmayacağım. Buna gerek kalmayacak” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl