ABD’li analistten yüzde 80’lik dip tahmini: Bitcoin 13 bin dolara düşebilir

Bitcoin 20 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışırken, yatırım şirketi Absolute Strategy Research'ün kurucusu ve finans yöneticisi olan Ian Harnett, en büyük kripto paranın 13 bin dolara düşme ihtimalinin olduğunu belirtti. Harnett ayrıca şirket olarak Bitcoin ve "ona benzer varlıkları" da para, emtia ya da değer saklama aracı olarak görmediklerini belirtti.

Bitcoin’de dip seviyelerin gelip gelmediği hala belirsizliğini korurken, ABD Merkez Bankası’nın Temmuz ayı toplantısı da merakla bekleniyor. Dünyadaki ekonomik gidişat ve yaşanan krizler birçok piyasada dalgalı hareketlerin görülmesini sağlarken Absolute Strategy Research’ün kurucusu Ian Harnett, Bitcoin’de düşüşüns ertleşebileceğini belirtti.

“İşsizlik oranları artacaktır”

ABD medyasından CNBC’de katıldığı programda gündemi değerlendiren Harnett sözlerine, şu anda işsizlik ve enflasyon anlamında en büyük tehlikenin İngiltere’de görüldüğünü söyleyerek başladı:

“Enflasyon en önemli problemlerden biri ve merkez bankaları eğer enflasyonu düşürmek istiyorlarsa devreye girmeliler. Bu da kapasitenin aşılması anlamına geliyor. Böylece işsizlik artar, talep düşer. Bu anlamda en büyük tehlike İngiltere’de var. İşsizlik oranı 1973’teki oranlara ve çok yüksek seviyelere çıktı. Stagflasyon riski de arttı. İşsizlik oranlarının daha da artacağını düşünüyorum”

“Bitcoin’de 13 bin dolar görülebilir”

Kripto para piyasaları da sorulan Harnett, geçmiş düşüş hareketlerine bakıldığında çok ciddi balon yaratan yükselişlerin ardından %80’e varan düşüşlerin geldiğini söyledi ve bu yüzden Bitcoin’de 13 bin dolar seviyesinin görülebileceğini belirtti:

“Merkez bankaları şu anda dünyada likiditeyi geri çekiyorlar. Bu da piyasaların çok büyük bir baskı altına girmesine sebep oluyor. Bazı balonların çok büyük ve olağanüstü yükselişlerin gelmesiyle oluşur. Bitcoin ve birçok kripto parada da bu oldu. Geçmişe baktığımızda bu tür balonların düşüşünde %80’lik bir oran görüyoruz. Bu da Bitcoin için şu anda 13 bin dolara tekabül ediyor. Bu da ana destek seviyelerinden birisi… Bu bir likidite oyunu. Bize göre zaten Bitcoin tarzı varlıklar bir emtia, para ya da değer saklama aracı değil”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl