Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bank of America kripto para araştırma birimi kurdu

ABD'de son dönemde kripto paralara olan yoğun ilgi meyvelerini vermeye başladı. JP Morgan ve Goldman Sachs gibi devlerin, vadeli kripto para hizmetleri vermeye başlamasının ardından bir başka dev, Bank of America da kripto para araştırma birimi kurduğunu açıkladı.

Dünyanın ve ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America (BofA), özellikle ABD’deki müşterilerin yoğun taleplerine cevap verme amacıyla kripto para araştırma birimi kurdu.

Birimin başında, bankanın aynı zamanda Veri ve İnovasyon Stratejisi başkanı Alkesh Shah bulunacak. Shah, sabit gelirler, para birimleri ve emtia araştırmalarının küresel çapta yöneticisi olan Michael Maras’a karşı sorumlu olacak ve ona rapor verecek.

“Bu konuda çok iyi pozisyon almış durumdayız”

Bloomberg’in konuyla ilgili sorularını cevaplayan bir banka sözcüsü gelişmeyi doğruladı ancak detay vermedi. Bankanın iç yazışma notunda değerlendirmede bulunan BofA’nın küresel araştırma yöneticisi Candace Browning ise şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar ve dijital varlıklar, çok hızlı şekilde büyüyen son teknoloji barındıran ekosistemler. Güçlü endüstri analiz ekibimiz, piyasa lideri olan küresel ödeme platformumuz ve blok zincir konusundaki uzmanlığımız ile bu konuda çok iyi pozisyon almış durumdayız”

Son dönemde bankalar adeta hücum etti

ABD’de kripto paralar için bankalardan müthiş bir talep geliyor. Saklama şirketleriyle yapılan anlaşmalardan, varlıklı müşteriler için ürün sunmaya kadar birçok yapılandırma içine giren dev bankalar, müşterilerine kripto para hizmetleri vermek için adeta sırada bekliyor. Hatta JP Morgan ve Goldman Sachs gibi yatırım bankaları da müşterilerine kripto-vadeli işlem hizmetleri de sunmaya başlamıştı.

Mayıs ayında Paxos ağına katılmışlardı

Bank of America, son olarak Mayıs ayında hisse senetlerinin alım satımlarının günler yerine, dakikalar sürecek şekilde sonuçlandırılması için blokzincir teknolojisi kullanacağını açıklamış ve bu geliştirme için Paxos Trust tarafından yaratılan ağa katıldığını duyurmuştu.

NYDIG, “Amerikan bankaları, Bitcoin alım satımı sunacak” demişti

Kripto para saklama hizmetleri sunan NYDIG’nin yönetim kurulu başkanı Yan Zhao da, yine Mayıs ayında Amerikan bankalarının müşterilerine Bitcoin alım, satım ve saklama hizmeti sunmaya başlayacağını söylemişti. Zhao, “Yüzlerce Amerikan bankası sırada bekliyor” demişti.

NYDIG ayrıca, ankalara başta olmak üzere kurumsal şirketlere ödeme sistemleri sağlayan NCR ile ortaklık kurmuştu. Bu ortaklık sayesinde toplamda 650 banka ve kredi şirketinin yaklaşık 24 milyon müşterisinin Bitcoin alma şansı doğacağı belirtilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl