ABD’li üst düzey diplomat El Salvador, Panama ve Paraguay gezisine çıktı

IMF ile El Salvador arasındaki Bitcoin anlaşmazlığı konusunda ABD'li bir üst düzey diplomattan açıklama geldi. Siyasi işlerden sorumlu diplomat Victoria Nuland, tarafların sonunda bir anlaşmaya varacağını umduğunu belirtti. Nuland'ın Bitcoin konusundaki adımlarıyla bilinen El Salvador, Panama ve Paraguay ziyaretlerinde bulunması da dikkat çekti.

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilân etmesinden sonra, Uluslararası Para Fonu (IMF), 1 milyar dolarlık kredi konusunda olumsuz bir tavır takınmıştı. Kurum, Bitcoin hamlesinin hem hukuki hem de mâli açıdan ciddi sorunlar yaratabileceğini belirtmişti ancak taraflar arasındaki görüşmeler de sürüyordu.

Tasarının yasalaşmasından 1 ay bile geçmeden konuyla ilgili üst düzey bir ABD’li diplomattan açıklama geldi. ABD’nin siyasi işlerden sorumlu bakanlık görevlisi ve diplomat Nuland, IMF ile El Salvador’un bir anlaşmaya varacağını umduğunu belirtti. IMF’nin, Bitcoin’in yasal para olmasına karşı çıktığı biliniyor. Başkan Bukele ise daha önceki açıklamalarında bu konuda hiçbir şekilde geri dönüş olmayacağını belirtmiş, hatta geçen hafta devletin resmi cüzdanı Chivo’yu tanıtmıştı. Dolayısıyla Nuland’ın bu kısa açıklamasıyla ne demek istediği tam anlamıyla kestirilemiyor.

El Salvador, Panama ve Paraguay gezisi…

Nuland ve delegasyonunun El Salvador’un yanında Panama ve Paraguay devlet başkanları ve hükumet yetkilileriyle bir araya gelmesi de dikkat çekti.

ABD’li diplomat için yetkili kurumlar “Bölgeye yapılacak gezi…” şeklinde bir ibare kullansa da, Orta Amerika ülkeleri Panama ve El Salvador’a göre Paraguay çok daha güneyde ve uzak kalıyor. El Salvador’un ABD konsolosluğu resmi sitesindeki bilgilere göre; Nuland’ın yakın tarihte bir başka Latin Amerika ülkesine ziyareti ise bulunmuyor.

El Salvador, IMF’den 1 milyar dolarlık kredi talep ediyor ve taraflar arasındaki görüşmeler Mart ayından bu yana devam ediyor ancak Orta Amerika ülkesinin Bitcoin’i yasal para kabul etmesi, IMF’nin kredi verme konusuna olumsuz bakmasına sebep olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl