ABD’li ekonomist Steve Hanke: Bitcoin’i yasal para kabul etmek aptallık

El Salvador'un Bitcoin'i yasal para olarak kabul etmesi ABD John Hopkins Üniversitesi ekonomi profesörü Steve Hanke'den tepki aldı. Hanke, bu hamlenin ülke ekonomisini çökertebileceğini söyledi ve "El Salvador'un yaptığı aptallık" dedi.

Başta değerli madenler olmak üzere emtialar hakkında yaptığı haberlerle bilinen Kitco.com’a bir röportaj veren Hanke, El Salvador’un Bitcoin hamlesini ‘aptallık’ olarak yorumladı:

‘Bunun adı aptallık’

“El Salvador’un bu hamlesi, benim Bitcoin’in para olmadığı yönündeki fikrimde en ufak bir değişiklik yapmadı. Buna onay veren başkan ve meclis üyelerinin yaptığı aptallık.

‘Paraları süpürge gibi çekerler’

Bunun sebebi, El Salvador Latin Amerika bölgesindeki doları yasal para ilân etmiş 3 ülkeden bir tanesi. Panama, El Salvador ve Ekuador’un bir parası yok. ABD doları kullanıyorlar. Yerel bir paraları yok. Uluslararası en önemli parayı kullanıyorlar. Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerde Bitcoin tutanlar ne yapacaklar? El Salvador’daki tüm dolarları süpürge gibi çekecekler.

‘Ekonominin çökmesine sebep olabilir’

Bu yüzden yapılan aptallık. Ekonominin çökmesine ve ülkenin dolardan yoksun kalmasına sebep olabilir. Bir Bitcoin ATM’sine gidip, içindeki tüm dolarları çekebilirsiniz. Ülkenin tek nakit parası dolar ve bunun hepsi, kısa süre içinde yok olabilir. ”

“Bitcoin ile ödemeler yapılamayacak. Bu yalan'”

Hanke ayrıca, halkın Bitcoin aldıktan sonra Bitcoin’i ATM’lerde bozdurmak zorunda kalacağını çünkü alışveriş yapmanın tek yolunun bu olduğunu söyledi:

“Siz büyükannenize Bitcoin göndereceksiniz. O da bunu ATM’de dolara çevirecek. Çünkü alışveriş yapmasının başka yolu yok. Bitcoin yasal da olsa, ödemeler ve alışveriş onunla yapılamayacak. Bu bir yalan… Bunun olmasının imkanı yok. Bitcoin günlük ödemelerde kullanılamaz. Pratikte bu olamaz. Yani büyükannenin büyük sorunları olacak”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl