ABD’li kanun yapıcılar sabit coin’ler konusunda bir türlü anlaşamıyor

ABD'de sabit coin yasa tasarısı görüşmelerinde Demokrat ve Cumhuriyetçi kanatlar arasındaki anlaşmazlığın cüzdanlar konusunda olduğu öğrenildi. Demokrat Parti tarafının özellikle dijital cüzdanların bir "gölge bankacılık" aracı olmaması ve saklama hizmeti veren şirketlerin de, mevduat sahiplerinin varlıklarını kredi olarak veya başka alanlarda kullanmamaları konusunda ısrarcı olduğu kaydedildi.

1 yıldan fazla süredir ABD’de ciddi şekilde tartışılan sabit coin’ler konusunda Kongre Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki Demokrat ve Cumhuriyetçi milletvekillerinin bir türlü anlaşmaya varamadıkları görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD medyasında yer alan haberlerde bu görüş ayrılığı ilk kez kamuoyuna duyurulmuştu. Şimdi ise, Yahoo Finance’e konuşan ve konuyla ilgili detaylı bilgisi olduğu belirtilen bir kişi, görüş ayrılığının dijital cüzdanlar konusunda olduğunu ifade etti.

“Eylül ayında da hazır olmayabilir”

Bilgi sahibi kişi, fikir ayrılığının derin olduğunu ve en azından Eylül ayında hazır olması beklenen taslak metnin, kısa vadede hiçbir şekilde hazır olmayabileceğini aktardı. Yahoo Finance kaynağı, Demokrat milletvekillerinin geçtiğimiz hafta neredeyse her gün Finansal Hizmetler Komitesi’ne gidip geldiğini ve özellikle dijital cüzdanlar konusunda ısrarcı olduklarını kaydetti:

“Demokratlar, cüzdanlar için federal seviyede belli standartların olmasını istiyorlar. Bu cüzdanların gölge bankacılık aktiviteleri için kullanılamamasının ve varlık sahiplerinin fonlarının da saklama hizmeti veren şirketler tarafından, başka kişi ya da kurumlara kredi olarak verilmemesinin garanti edilmesini talep ediyorlar”

“Şirket iflas ederse, müşteri varlıkları zarar görmemeli”

Öte yandan son dönemde iflas eden ya da müşteri varlıklarını donduran birçok şirketin örnek gösterilerek, aynı durumun yaşanmasına dair önlem alınması gerektiği de Demokrat milletvekillerinin talepleri arasında yer alıyor:

“Ayrıca, saklayıcı hizmeti veren şirketin kendi varlıklarının, müşteri varlıklarından ayrılması gerekiyor. Böylece cüzdan şirketinin iflas etmesi durumunda müşteri varlıklarına zarar gelmeyecek”

İşte şu andaki yasa tasarısında Demokratların bu taleplerinin hiçbir yer almıyor. Dolayısıyla iki taraf arasında da ciddi görüş ayrılıkları bulunuyor.

Haberde ayrıca Cumhuriyetçi tarafın da bu konudaki bakış açısı yazıldı ve Cumhuriyetçilerin, dijital cüzdanların, kanunların kapsamı dışında tutulması gerektiğini düşündükleri yazıldı. Yine de Cumhuriyetçi taraf, son olarak Demokratlara, her eyaletin kendi cüzdan yönetmeliğini çıkarabileceği yönünde bir madde teklifi yaptı.

Hazine Bakanlığı’nın ise, kullanıcıları koruyan güçlü bir tasarı oluşturulmadan bu gruba hiçbir şekilde destek vermeyeceği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl