ABD’li Kongre üyesi, dijital parayla ilgili beklenen tasarıyı sundu

Dün, Twitter hesabından “Dijital para mevzuatı yakında geliyor.” şeklinde bir açıklama yapan ABD’li Kongre Üyesi Tom Emmer, bugün söz konusu yasa tasarısını meclise sunduğunu açıkladı.

Emmer, “Bugün Fed’in bireylere doğrudan bir merkez bankası dijital parası (CBDC) vermesini engelleyecek bir yasa tasarısını sundum.” dedi.

Tasarının neden önemli olduğuna dair bilgilendirmede de bulunan Emmer, Çin gibi diğer ülkelerin nakdin faydalarını ve koruyuculuğunu ortadan kaldıran CBDC’ler geliştirdiğini, ABD’nin dijital para politikasının ise finansal gizliliği korumak, doların egemenliğini sürdürmek ve yeniliğin gelişmesini sağlamak yönünde olması gerektiğini vurguladı.

“Gözetim aracı olarak kullanılabilir”

Emmer’e göre, bu ilkelere bağlı kalmayan CBDC’ler, Fed gibi bir kuruluşun kullanıcılar hakkında kişisel olarak tanımlayıcı bilgiler toplamasına ve onların işlemlerini sürekli izlemesine imkan verebilir. Kongre üyesi, “Böyle bir CBDC modeli, yalnızca Amerikalıların finansal bilgilerini saldırılara karşı savunmasız bırakarak ‘tek hata noktası’ yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda bir gözetim aracı olarak da kullanılabilir.” değerlendirmesini yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Fed Başkanı Powell açıkladı: Dijital para raporu hazır

“Fed’i Çin otoriterliğine benzer bir yola sokar”

Emmer, devamında ise “Kullanıcıların ABD CBDC’sine erişmek için Fed’de bir hesap açmasını zorunlu kılmak, Fed’i Çin’in dijital otoriterliğine benzer bir yola sokacaktır.” ifadelerini kullandı.

Emmer, Fed tarafından uygulamaya konacak CBDC’nin açık, izin gerektirmeyen ve gizliliği sağlayan bir yapıda olması gerektiğini vurguladı. Kongre üyesi, dolayısıyla gündemde olan dijital doların herkes tarafından erişilebilir olması, açık ve şeffaf bir blok zincirinde bulunması ve nakitteki gibi gizlilik unsurlarını barındırması gerektiğini de ekledi. Emmer, son olarak “ABD’nin Çin’in dijital otoriterliğini taklit etmek yerine Amerikan karakteristiği taşıyan blok zinciri teknolojisine öncelik tanımalıyız.” mesajını verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl