Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’li kongre üyesi, Kongre’yi fidye virüsünde kriptonun rolünü incelemeye çağırdı

Demokrat kanattan ünlü bir meclis üyesi olan Eric Swalwell, ABD Kongresi’ni yazılım şirketi Kaseya’ya yapılan son tedarik zinciri saldırısının ardından kripto paranın fidye yazılımı saldırılarındaki rolünü incelemeye çağırdı.

Swalwell, “Kaseya saldırısı gibi fidye yazılımı saldırıları kritik altyapıyı, küçük işletmeleri ve ulusal güvenliği tehdit ediyor. Kongre, saldırıların raporlamasına, kriptonun buradaki rolüne ve devletin kullandığı yazılımların güvenliğini ele almalı ve ardından hızlı bir şekilde harekete geçmelidir.” dedi.

Miami merkezli bilgi teknolojileri şirketi Kaseya, ABD basının aktardığına göre bu hafta başlarında Rus fidye yazılımı grubu REvil tarafından düzenlenen sofistike bir siber saldırının kurbanı oldu. Şirket tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, 40 bin müşteriden bilgisayarlara uzaktan erişim sağlamak için kullanılan VSA sunucularını kapatmaları istendi. Associated Press’ten Frank Banak, olaydan en az 17 ülkede bulunan binlerce işletmenin etkilendiğini bildirdi.

Öte yandan İngiliz siber güvenlik şirketi Sophos’un mühendislik direktörü Mark Loman, saldırganların virüslü dosyaların şifresini çözmek için mağdurlardan 45 bin dolarlık Monero (XMR) talep ettiğini yazdı. Zamanında ödemesini yapmayanlar için de iki kat para talebinde bulunuluyor.

Gizlilik odaklı bir kripto para olan XMR’de yapılan işlemleri takip etmek çok zor. Bu nedenle saldırganlar, fidye ödemelerinde sıklıkla XMR istiyor. Monero’nun ‘halka imza’ adı verilen özelliği, işlemi karıştırarak gönderenin adresini bulmayı imkansız hale getiriyor. Ayrıca Monero, gönderilen kripto para miktarının gizlendiği ‘Gizli İşlemler’ kodlama şemasını da kullanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl