ABD’li küçük banka istemeden kripto endüstrisinin en büyük ortağı oldu

Pensilvanya merkezli küçük bir banka olan Customers Bank başlangıçta bazı çekinceleri olmasına rağmen kripto endüstrisi için önemli bir ortak haline geldi. Banka, büyük borsalar, piyasa yapıcılar ve sabit coin ihraççıları da dahil olmak üzere çok sayıda dijital varlık firmasıyla ortaklık kurdu ve diğer kripto dostu kredi veren firmalar çöktükten sonra yeni müşteriler çekti. Şimdi ise bu durumdan rahatsız...

kredi karti

ABD’li kripto dostu bankalar Silvergate ve Signature’ın çöküşünden sonra müşteriler başka yerlere yönelmeye başladı. Bloomberg’in konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, Customers Bank; aralarında büyük borsalar, piyasa yapıcılar ve sabit coin ihraççılarının da bulunduğu yüzlerce dijital varlık firmasıyla ortaklık yapıyor.

Silvergate ve Signature bankalarının çöküşü başka çözümleri getirdi

Kripto dostu kreditörler Silvergate ve Signature Bank’ın çökmesinin ardından yeni müşterilerin ilgisini çekerek, West Reading merkezli şirketin birincil iştiraki olan Customers Bank’ı kripto işletmelerinin başvurabileceği birkaç dolar işlemi kolaylaştırıcısından biri haline getirdi.

Customers Bank, kripto işletmeleri için dolar işlemlerinin birkaç kolaylaştırıcısından biri olarak ortaya çıktı. Ancak banka şimdi, hırpalanan, düzenleyiciler tarafından incelenen ve ana akım kredi veren şirketler tarafından dışlanan bir sektörün ön saflarında yer alıyor. Bu durumdan da pek memnun değil.

Varlıklarına göre ABD’nin en büyük 81. bankası olan kredi kuruluşu, kripto piyasasının eski halinin bir gölgesi olmasıyla birlikte, bir zamanlar kucakladığı bir sektörle olan bağlantılarını küçümsüyor.

Şirket, kripto müşterilerine hitap eden Customers Bank Instant Token gerçek zamanlı ödeme platformu veya CBIT’deki mevduatları toplamının yüzde 15’inden fazla olmayacak şekilde sınırlamaya karar verdi.

Customers Bank’ın dikkat çeken ortakları

Customers Bank, kripto müşterilerinin dolarlarını kripto para birimleriyle aynı hızda hareket ettirmelerine olanak tanıyan ve 7/24 hizmet veren bir ödeme platformu işletiyor. Sektördeki diğer bankaların çöküşüyle birlikte, banka bu tür hizmetler için kalan son seçeneklerden biri haline geldi. Banka son zamanlarda kripto işini küçümsemiş olsa da Coinbase, Circle Internet Financial ve Paxos Trust gibi büyük endüstri isimleriyle iş yapmaya devam ediyor.

CBIT mevduatları ilk çeyreğin sonunda yaklaşık 2.25 milyar dolarda sabit kaldı ve 17.7 milyar dolarlık toplamın yüzde 13’ünü oluşturdu. Bu rakam FTX’in çöküşünün ardından kasım ayı ortasında 1.85 milyar dolardı. Bir sözcü, Customers Bank’ın bölgesel bankacılık çalkantısının ardından aldığı yeni mevduatların yalnızca küçük bir kısmının yeni CBIT müşterilerinden geldiğini söyledi. Banka, kripto para sektörüne dahil olan müşterilere kredi sağlamıyor.

Customers Bank, riskleri azaltmak için uğraşıyor

Customers Bank’ın, kripto endüstrisine katılımı arttıkça, düzenleyicilerin ek incelemeleriyle karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

Danışmanlık firması Guidehouse’un ortağı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Hazine Bakanlığı’nda eski bir denetleyici olan Alma Angotti, Customers Bank’ın daha büyük kripto rolünün, bu yılın başlarında bankaları sektörle iş yapmanın riskleri konusunda uyardıktan sonra kıskaç altına alan düzenleyicilerin daha fazla dikkatini çekebileceğini söyledi.

Banka, riski yönetmek için önlemleri olduğuna inanıyor. Banka CBIT mevduatlarını menkul kıymetlere veya kredilere yatırmak yerine ABD para biriminde tutarak herhangi bir para çekme talebini hızlı bir şekilde karşılamasına olanak tanıyor.

Customers ayrıca büyük mevduatları birden fazla banka arasında paylaştırıyor. “Sigortalı nakit çekme” adı verilen bu hizmet, bölgesel bankalardaki çalkantıların başlamasından bu yana daha yaygın hale geldi. Bu yaklaşım, FDIC (ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu) sigortalı mevduatlar için standart 250 bin dolar sınırı göz önüne alındığında, mevduat sahiplerinin Federal Mevduat Sigorta Şirketi kapsamını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor.

Kripto endüstrisinde bankacılık sorunu devam ediyor, daha fazla alternatif bankacılık seçeneği isteniyor.

Bankacılık sorunu devam ediyor, alternatif bankacılık seçeneği isteniyor

Customers Bank’ın katılımına rağmen, kripto endüstrisindeki bankacılık sorunu, özellikle daha az yerleşik oyuncular için devam ediyor. Pek çok kişi daha fazla itibari para bankasının kripto oyuncularını destekleyeceğini ve sektör için alternatif bankacılık seçenekleri sunacağını umuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl