ABD’li müzik dağıtım şirketi UnitedMasters Coinbase borsası ile anlaştı

Son dönemde ABD'de tartışma konusu olan kripto paralar konusunda çok önemli bir adım daha atıldı. ABD'li bir müzik dağıtım şirketi olan UnitedMasters, ülkenin en büyük kripto para borsası Coinbase ile anlaşarak sanatçılarına kripto para ile ödeme alabilme şansı tanıyacak.

Amerikan müzk dağıtım şirketi UnitedMasters, sanatçılarının kripto para ile ödeme alabilmesine imkan verecek önemli bir adım attı. 2017 yılında 21st Century Fox, Andreessen Horowitz ve Google’ın da yer aldığı A Serisi fonlamasında aldığı 70 milyon dolarlık yatırımla kurulan şirket yaptığı açıklama ile iş ödemelerinde kripto para kullanmaya başlayacağını duyurdu.

Bu sayede müziklerini UnitedMasters vasıtasıyla dağıtan sanatçılar haklarının ne kadarlık kısmını kripto paralarla almak istediklerine karar verebilecekler. Sanatçılar aynı zamanda hangi kripto para ile ödeme talep ettiklerini de belirtebilecekler.

Coinbase’den de yapılan resmi açıklamayla da anlaşma doğrulanırken, UnitedMasters ödeme yapmak için bilançosunda kripto para bulundurmak zorunda kalmayacak.

Sanatçılardan bazı durumlarda sadece kendi araçlarını kullanmasını talep eden ve müzik haklarının %100’ünü onlara ödeyen UnitedMasters, bu politikasıyla kendisini diğer dağıtım şirketlerinden ayırma eğilimine girdi. Uzun yıllar plak şirketlerinde yöneticilik yapan Steve Stoute tarafından kurulan şirketin Coinbase ile yaptığı bu anlaşmayı kripto paralarla ilgilenen sanatçıları bünyesine katmak için kullanacağı belirtiliyor.

“Ödeme almak isteyenler zaten riski farkındadır”

Kripto paraların değerinin düşmesi durumunda sanatçıların UnitedMasters’a tepki gösterebileceğini belirtenlere karşı çıkan kurucu Stoute, “Kripto parayla ödeme almak isteyen sanatçılar zaten riskin yeterince farkındadır” dedi.

ABD’de milyonlarca hayranı olan Snoop Doog, Akon, Mariah Carey, Sooulja Boy ve Kayne West gibi isimlerin kripto paralarla yoğun şekilde ilgilendikleri biliniyor. 2019’da hayatını kaybeden ünlü rapçi Nipsey Hussle da Bitcoin ve kripto paralara fiyatın düşük olduğu dönemlerde destek veren önemli isimlerdendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl