ABD’li savcılar: Do Kwon’un hapis cezası alma ihtimali çok düşük

Terra LUNA çöküşünün baş mimarı olan ve ülkesi Güney Kore'de de adına açılmış davalar bulunan Do Kwon'un, hapse girme olasılığının çok düşük olduğu belirtildi. ABD'li bazı savcılar, Kwon'un hapis cezası alması için, dolandırıcılık faaliyetinde bulunduğunun kesin olarak kanıtlanması gerektiğini ve "kötü yöneticilik" yapmanın suç sayılamayacağını söylediler.

ABD medyasından CNBC, Terra LUNA çöküşüyle ilgili olarak bazı avukat ve savcılardan fikir aldı. Uzmanların genel görüşü, Kwon’un hapis yatma olasılığıın çok az olduğu yönündeydi.

“Beyninin içini okumamız lazım”

Columbia eyaletinde 12 yıl boyunca savcılık yapmış olan Randall Eliason, Kwon’un dolandırıcılıkla suçlanması için gereken açık kanıtların olmadığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu bir cinayet davasında olduğu gibi, tanığı çağırıp tetiği kimin çektiğini öğrenmek gibi değil. Burada olan, birinin beyninin içinde neler olduğunu bilmeye çalışmak. Gerçekten dolandırmak için mi yaptı bunları? Yoksa olanlar tamamen kötü yönetim sonucu muydu? Bu çok uzun bir süreç. İnsanlarla ve onların avukatlarıyla konuşmanız lazım. Bir gecede tamamlanabilecek bir dava değil. ABD’de kötü yönetim göstermek suç değil. Çok fazla dosya okumanız gerekir.”

“Dumanlı bir silah yok”

Avukat ve eski federal savcı olan Renato Mariotti de benzer sözleri söyledi ve kimsenin beyninin içini görecek sihirli bir cihazları olmadığını, e-mail’ler ve mesajların bu konuda yardımcı olabileceğini belirtti:

“Savcılar bu tür davalarda, gönderilen mesajlara ve e-mail’lere bakarlar. Çünkü sizin kimsenin beyninin içini görebilecek bir sihirli cihazının yok. Buradaki umudumuz dumanlı bir silah bulup, oradan balistik inceleme yapmak. Bu davadaki dumanlı silah da, mesajlar ve e-mail’lerdir. Ancak tek bir mesajla da tüm dolandırıcılık operasyonu genelde ortaya çıkmaz.”

Bilindiği üzere Güney Kore’de de bir grup Terra LUNA yatırımcısı Kwon’u ve Terraform Labs şirketini dava etmişlerdi. Terraform Labs çalışanları da bu hafta savcılara konuyla ilgili ifade vermişlerdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl