ABD’li senatör Cynthia Lummis, sabit coin’leri hedef aldı

Kripto para destekçisi senatör Cynthia Lummis, sabit coin’leri hedef aldı. Lummis, sabit coin’lerin yüzde 100 oranında nakit varlıklarla desteklenmesi ve ayrıca düzenli olarak da denetlenmesi gerektiğini söyledi. Senatör, sabit coin’lerin rezerv desteğinin tam olarak bulunmadığına dair endişeleri olduğunu dile getirdi.

USDC’nin arkasındaki kuruluş Circle ile USDT‘nin şirketi Tether, geçtiğimiz aylarda rezervlerle ilgili çeşitli raporlar yayımladı. Bu raporlar, söz konusu sabit coin’lerin nakit, nakde eş değer varlıklar, kısa vadeli menkul kıymetler ve ticari senetlerle desteklendiğini gösterdi. Raporlar, bunun yeterli olmadığı ve risk oluşturabileceği tartışmalarına yol açtı. Daha sonra Circle’dan yapılan açıklamada, USDC’nin rezervlerinin sadece nakit ve ABD devlet tahvillerine dönüştürüleceği bildirildi.

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı’nın önümüzdeki haftalarda bir sabit coin raporu yayımlaması bekleniyor. Bu raporda, sabit coin’lerle ilgili ne gibi ifadelere yer verileceği merak ediliyor.

Sabit coin’ler ABD’nin yanı sıra Çin’de de tartışma konusu. Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, Temmuz ayında “Tether gibi paralar, uluslararası para sistemi, ödemeler ve havale sistemleri için riskler ve zorluklar içeriyor diye düşünüyoruz. Biz zaten kurum olarak bu konuda gerekli önlemleri alıyoruz.” demişti. Sabit coin’lere dair sıkı denetim mesajları, İngiltere başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinden de geldi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl