ABD’li senatör Elizabeth Warren, kripto paraları adeta topa tuttu

warren

Bugün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde merkez bankası dijital para birimleri üzerine düzenlenen oturumda konuşan Senatör Elizabeth Warren, yorumlarıyla kripto paraları adeta topa tuttu.

Warren, petrol boru hattı şirketi Colonial Pipeline veya et üreticisi JBS şirketlerine yapılan fidye saldırılarını kolaylaştırdığını iddia ederek kripto paraları sert şekilde eleştirdi. Kripto para birimlerinin herhangi bir şey satın almak için berbat bir yöntem olduğunu savunan Warren, kripto para dünyasında tüketicilerin korunmasına dair yeterli önlemlerin bulunmadığını ileri sürdü. Warren, Bitcoin’in enerji kullanımıyla ilgili bir süredir süregelen tartışmaları ve Bitcoin madenciliğinin Hollanda’dan daha fazla enerji harcadığı iddiasını dile getirdi.

Senatör, “Birçok kripto para iş kanıtı madenciliği kullanılarak oluşturuluyor. Madenciliğin bu şekli, iklim için yıkıcı sonuçlara yol açıyor. Bazı kripto para madencilik tesisleri, kömür santrallerine yakın yerlere kuruluyor ve birkaç kripto para elde etmeye karşılık olarak pislik saçıyorlar. Toplam enerji tüketimi şaşırtıcı boyutta ve enerji talebini artırıyor.” şeklinde konuştu.

Warren, sözlerine şöyle devam etti:

“Kongre ve federal düzenleyiciler, kriptonun ortadan kalkacağını umarak saklanmaya devam edemezler. Böyle bir şey olmayacak. Bu sorunlarla doğrudan yüzleşmenin zamanı geldi.”

Ayrıca Warren Bitcoin için “korkunç bir para birimi” nitelemesini yaptı ve suçlular dışında çoğu kişinin spekülatif amaçlarla kripto para tuttuğunu ekledi.

Warren, mevcut ödeme sisteminde sorunlar olduğunu da kabul ederek “En büyük bankalarının çoğunun güvenilmez olduğu kanıtlandı.” dedi.

Fotoğraf: Flickr/Gage Skidmore

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl