Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD’li senatör: Kripto para ve fidye saldırıları tartışması yeni başlıyor

ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından Colonial Pipeline’ın Mayıs ayında siber saldırıya uğraması ve akaryakıt sisteminin durdurulması ABD’de büyük kriz çıkardı. Sistemin tekrar çalışabilmesi için Rus siber-saldırganlara kripto para ile fidye ödenmesi, kripto paralar ve fidye yazılım saldırılarının yoğun şekilde tartışılmasına neden oldu.

ABD’nin haber kanalı NBC’nin ünlü “Meet the Press” programına katılan iki senatör de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Kripto para ve fidye saldırıları için tartışma daha yeni başlıyor”

Programa katılan Demokrat Parti senatörü Mark Warner, kripto paralar ve fidye yazılım saldırıları tartışmalarının daha yeni başladığını belirtti. Warner, konuyla ilgili Wall Street Journal’da çıkan “Fidyecileri önlemek için kripto paraları yasaklayın” haberi hakkında da konuştu:

“İki parti de kanun yapma konusunda geçen sene daha iyi anlaşıyordu ancak tartışma daha yeni başlıyor. Kripto paralardan güzel projeler de çıkıyor ancak bu fidye konusu karanlık taraf. Eğer parası olan şirketler bu saldırılarda fidye ödüyorlarsa ve bu ödemede bir şeffaflık yoksa, kötü adamlar her zaman işlemleri saklamanın bir başka yolunu da bulacaklardır. Fidyecilere ödeme yapan şirketler ödeme hakkında devlete detay vermek zorunda bile değiller. Kesinlikle şeffaflık olmalı, bu kanunlar çıkarılmalı”

“Regülasyonlar gelmeli…”

Cumhuriyetçi senatör Roy Blunt ise kripto paralarda işlemlerin saklı kalmasının zorunlu olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Bu konularda ceza yok. Saldırganların olduğu ülkeye yaptırım yok. Kendi sistemimizi bile garanti altına alamıyoruz. Kripto paraların nasıl takip edileceğine karşı bir kanun yok. Dünyada da yok. Bu konuda kesinlikle regülasyonlar gelmeli.”

Önce petrol hattı sonra et tedarikçisi…

Mayıs ayında ülkenin en büyük petrol boru hatlarından Colonial Pipeline, siber saldırıya uğramış ve fidye isteyenlere kripto parayla yaklaşık 4.5 milyon dolarlık ödeme yapılmıştı. Geçen hafta ise ABD’nin en büyük et tedarikçilerinden biri olan JBS benzer bir saldırıya uğramıştı.

Öte yandan ABD’de saldırıların arkasında Rusya ve Vladimir Putin’in olduğu kanısı hakim olmaya başladı. Hacker’ların Rusya’da ikamet ettikleri de iddialar arasında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl