ABD’li senatör Toomey, beklenen sabit coin raporundan endişe ediyor

Bilindiği üzere, Temmuz ayında ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Başkanı’nın Çalışma Grubu (PWG), sabit coin’lerin düzenlenmesi ile ilgili yazılı tavsiyeler içeren bir rapor yayımlayacaklarını duyurmuşlardı.

Kripto para destekçisi olarak bilinen ABD’li senatör Pat Toomey, beklenen bu sabit coin raporunun hem içeriği hem de yürütülen süreçle ilgili endişelerini dile getirdi.

Toomey, Hazine Bakanı Janet Yellen’a yönelik mektubunda “Tüketiciler ve finansal piyasaları korumak için düzenleyici ve yasal yaklaşımları tartışmak ve değerlendirmek önemlidir ancak federal hükümet, sabit coin’ler gibi gelişmekte olan bir finansal yenilik konusunda kapsamlı bir anlayışa ulaşmak için gereken zamanı ayırmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Finansla ilişkili mevcut federal yasaların kripto paranın ortaya çıkışından on yıllar önce yazıldığını vurgulayan senatör, böyle bir sürecin Kongre’de ele alınması gerektiğini savundu. Toomey’ye göre, PWG’nin yürüttüğü süreç, şeffaflıktan yoksun ve ilgili paydaşlarla yeterince istişare edilmiyor.

Toomey, “PWG, sabit coin’lere ilişkin rapor yayımlayacağını açıkladığından bu yana yönetim, bu raporu hazırlamak için yürüttüğü süreçle ilgili olarak çok az bilgi verdi. Anladığım kadarıyla paydaşların da sürece çok az katılımı oldu ve sadece birkaç sabit coin sağlayıcısı davet edildi. Davet edilen katılımcıların her birine de sunumları için yalnızca beş dakika süre verildi.” dedi.

Regülatörlerin sabit coin’leri kapsama almak için mevcut yasaları esneterek belirsizlikten faydalandığını öne süren Toomey, sürecin Kongre’de yürütülmesi gerektiğini düşünüyor. Senatör, ayrıca Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’ne (FSOC) bir uyarıda bulundu:

“Yönetim, rapor üzerinde çalışmaya devam ederken sizi sabit coin’ler konusunda düşünceli, adil ve dengeli bir yaklaşım benimsemeye çağırıyorum. Yönetim, Amerika’nın dünyanın önde gelen ekonomisi olarak uzun zamandır devam eden statüsünün, teknolojik yeniliği boğmak yerine teşvik etme geleceğimize bağlı olduğunu hatırlasa iyi olur.”

Geçtiğimiz günlerde Biden yönetiminin sabit coin’ler için banka benzeri bir düzenleme planı üzerinde çalıştığı yazılmıştı. Hükümetin böyle bir düzenleme için iki yıl belirlediği, ilk yolun Kongre, diğerinin ise Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC) aracılığıyla bir düzenleme olduğu kaydedilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl