ABD’li yatırımcıların %60’ı son 6 ayda kripto para almaya başladı

Kripto para piyasasının son dönemde ivme kazanmasıyla birlikte sektöre birçok yeni yatırımcı katıldı. Araştırmaya göre, ABD’li yatırımcılarının en az yüzde 60’ının son altı ayda kripto para yatırımı yaptığı ortaya çıktı. Araştırma, Chicago Üniversitesi’nde bini aşkın katılımcının anket sorularını cevaplamasıyla gerçekleşti.

Regülasyon süreci ve yatırımcılar göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin kripto para adaptasyonunda önde gelen ülkelerden biri olduğu açık. Kripto paralar, ABD’li yatırımcılar tarafından da alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor.

Chicago Üniversitesi’nin araştırmasına göre, ABD’li yatırımcıların yüzde 13’ü son on iki ay içerisinde kripto para alım-satımı gerçekleştirdi, yani “trade” yaptı. Fakat, geleneksel borsa tarafında yatırımcıların ilgisinin daha büyük olduğu ortaya çıktı. Yatırımcıların, yüzde 24’ünün geleneksel borsalarda hisse senedi yatırımı var.

Yatırım yapmayanlar, “yeterince anlamıyor”

Yatırımcılara neden kripto para almadıkları sorulduğunda ise “yeterince anlamıyorum” cevabını verenlerin oranı, yüzde 62 oldu. Bu oran, kripto paraların anlaşılmasında eğitimin rolünün büyüklüğünü ortaya koyuyor. Öte yandan kripto paralar hakkındaki bilgi kirliliğinin de bu oranın oluşmasında payı var.

Yatırımcıların yüzde 35’i ise kripto paraları yeterince güvenli bulmadığı için yatırım yapmadığını belirtiyor. 

Araştırmanın yürütülmesindeki kilit isimlerden Mark Lush, kripto para yatırımcı sayısının ve kripto paraya ilginin yakın gelecekte artacağını düşünüyor. Lush, Chicago Üniversitesi’nde Ekonomi, Adalet ve Toplum Departmanı’nın yönetiminde görev yapıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl