ABD’li yetkili Kuzey Kore’yi suçladı: Silah için kripto hack saldırısı

Güney Kore'ye resmi ziyarette bulunan ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Brian E. Nelson, Kuzey Kore'nin kitle imha silahlarını fonlamak için kripto para hack'lerini kullandığını iddia etti. Nelson, bu konuda yaptırım uygulanması için Güney Kore'yle çalışmalar yapacaklarını belirtti.

hack-hacker (1)

Özellikle 2021 yılında sayısı ciddi şekilde artan kripto para hack saldırılarının arkasında bulunduğu belirtilen Kuzey Kore için bir önemli iddia da, ABD’li bir yetkiliden geldi. Güney Kore’ye resmi ziyarette bulunan ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarat bakan yardımcısı Brian E. Nelson, yerel medyaya açıklamalarda bulundu.

“Kitle imha silahları için…”

Güney Koreli yetkililerle buluşan ve resmi temaslarda bulunan Nelson, kara para aklama, siber güvenli ve dijital varlıklarla ilgili genel konuların konuşulduğunu belirtirken, Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların nasıl daha etkin hale getirilebileceği konusunu da görüştükleri bilgisini verdi.

ABD’li yetkili ayrıca Kuzey Kore’nin, kitle imha silahları alımlarını fonlamak için de kripto para hack’lemelerine devlet katında destek verdiğini söyledi.

Ronin köprüsünden Kuzey Kore’yi sorumlu tutmuşlardı

Hatırlanacağı üzere Mart ayında kripto para tarihinin en büyük hack olaylarından biri gerçekleşmiş ve Ethereum’un yan zinciri olan, Axie Infinity oyunu üzerindeki Ronin köprüsüne bir siber saldırı düzenlenmişti. 620 milyon dolarlık varlıkların çalındığı saldırıdan FBI, Kuzey Koreli Lazarus grubunun sorumlu olduğunu belirtilmişti.

Blok zinciri araştırma firması Chainalysis de, Lazarus’un 2021 yılında yaklaşık 400 milyon dolarlık kripto para hack saldırıları düzenlediğini aktarmıştı.

Nelson’ın söyledikleri aynı zamanda, bir Birleşmiş Milletler raporunda da yer almış ve kripto para saldırılarının amacının balistik füze programını ilerletmek olduğu yazılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl