ABD’nin en eski bankası BNY Mellon, kripto para platformuna destek kararı aldı

ABD'nin köklü bankalarının dijital dönüşümleri tüm hızıyla devam ederken ülkenin en eski bankası olan ve 2 trilyon dolardan fazla varlık saklayan BNY Mellon, geçtiğimiz günlerdeki Grayscale anlaşmasından sonra şimdi de Pure Digital adlı kripto para alım-satım platformuna destek olma kararı aldı. Dev bankanın yanında, içinde State Street'in de olduğu başka bankalar da bulunuyor.

bny-mellon

Mayıs ayında İrlanda’da Bitcoin başta olmak üzere NFT’ler ve birçok dijital varlık için saklama hizmeti sunacak bir merkez kurma kararı alan, geçtiğimiz günlerde de Grayscale ile GBTC’nin ETF’lere dönüştürülmesi konusunda anlaşan ABD’nin en eski bankası BNY Mellon, şimdi de yeni kurulan kripto para platformu Pure Digital’a destek olacak.

BNY Mellon, Pre Digital’e verdiği destekte ise yalnız değil. ABD’nin bir başka köklü bankası, 229 yıllık tarihe sahip olan State Street de, Nisan ayında Pure Digital’a altyapı desteği sağladığını açıklamıştı.

Özellikle BNY Mellon ve State Street gibi saklama bankalarının dijital dönüşümü daha çok fark ettiğini belirten Pure Digital CEO’su Lauren Kiley, “Tüm üst düzey bankalarla konuştuk ancak saklama bankaları bu konudaki talebi erkenden gördü. Bu yüzden daha diğerlerine göre daha iyi seviyedeler” dedi.

Hem BNY Mellon hem de State Street’in Pure Digital üzerinden müşterilerine başta teknolojik ürünler olmak üzere birçok hizmet sunmayı hedefledikleri belirtildi. BNY Mellon’dan yapılan açıklamada da, regülasyonlar daha ileri seviyeye geldikçe müşteriler için daha fazla dijital çözüm sunulmaya başlanacağı belirtildi.

Bankanın küresel döviz yöneticisi olan Jason Vitale de, dijital varlıkların önümüzdeki dönemde daha fazla hayatın içinde olacağını söyledi ve “Tüm gelişmeler, BNY Mellon’un daha geniş dijital varlık sunma hedefleriyle uyumlu” dedi.

Bankaların desteklediği ilk kripto para platformu

Pure Digital, BNY Mellon ve State Street’in yanında ismi açıklanmayan birkaç bankanın daha desteklediği ilk kripto para alım satım platformu olacak. Bu bankaların rakiplerle dijital alanda çok daha iyi mücadele edebilmek için bu hamleyi yaptıkları belirtiliyor.

“Kriptonun bankalara ihtiyacı var”

Pure Digital’ın kurucu ortaklarından olan Campbell Adams da kurulan ortaklıklarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Şirket olarak bankalar ile aynı safta olduğumuz için endişelenmiyoruz. Kripto para piyasalarının bankalara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Onlar olmadan büyüyemez.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl