Anchorage CEO’su Monica: Bankalar, 2022’de kripto para hizmeti verecek

2021'in hemen başında ABD Para Kontrol Ofisi tarafından kripto para saklama lisansı verilen ve bu sayede ülkenin ilk ulusal “dijital varlık bankası” olan Anchorage, 350 milyon dolarlık yatırım aldı ve değerini 3 milyar dolara çıkardı. Şirket CEO'su Diogo Monica ise, bankaların 2022 sonu itibariyle ABD'de kripto para işlemlerine izin vermeye başlayacağını, daha sonra ise DeFi tabanlı getiri hizmetlerinin de yavaş yavaş geleceğini iddia etti.

Hızlı bir büyüme kaydeden ve Ocak ayında dijital varlık saklama lisansı alan Anchorage şirketi, içinde varlık saklama devi KKR, ünlü yatırım bankası Goldman Sachs ve girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in da bulunduğu bazı şirketlerden toplamda 350 milyon dolarlık yatırım aldı. D Serisi fonlama turunda alınan bu yatırımın ardından şirketin piyasa değeri 3 milyar dolar oldu.

“Bankalar Bitcoin alım-satımı sunmaya başlayacak”

Anchorage CEO’su Diogo Monica ise konuyla ilgili sözlerinde, bu yatırımı kripto para hizmetlerini genişletmede ve içinde kurum ve büyük bankaların da olduğu müşterilerine daha iyi bir hizmet sağlamada kullanılacağını belirtti ve büyük bir iddiada bulundu:

“Kurumlar, 2022’nin ortalarında ve sonunda müşterilerine sunmaya başlayacakları ürünlerin hazırlıklarına zaten 2020 yılında başlamışlardı. Ben bankaların da, 2022 sonunda artık müşterilerine kripto para hizmeti vereceğini de düşünüyorum. Mesela Bitcoin alma ve satma işlemleri bankalar üzerinden de yapılabilecek.”

Hem saklama hem staking

Bankaların bu hizmetleri sunmaya başlaması başta Anchorage olmak üzere bu tür şirketlere büyük bir zenginlik katacak. Çünkü Anchorage’ın aldığı lisans tam da bu işe yarıyor. Şirket elde ettiği lisans sayesinde hem bankalar hem de Visa gibi finans dünyasının devleriyle sözleşmeler imzalama hakkına sahip oluyor. Bankaların sunacağı hizmette Anchorage saklama katkısı vermesinin yanında, aynı zamanda “staking” konusunda da hizmet sağlayabilecek.

DeFi tabanlı getiri seçenekleri…

CEO Monica, Anchorage’ın gelirlerinin yarısının saklama hizmetlerinden geldiğini ancak staking ile kredi hizmetlerini de geliştirmeye başladıklarını belirtti. Monica ayrıca, bankaların ilerleyen dönemde DeFi tabanlı getiri hizmetlerini de sunmaya başlayacaklarını söyledi. Bilindiği üzere Anchorage, kurumlar için birçok yeni tarz kripto saklama hizmeti de veriyor. Örnek olarak Visa ve diğer bazı şirketler için tutulan Crypto Punks NFT’leri bunlardan bazıları… Anchorage’ın müşterileri arasında sadece özel şirketler de bulunmuyor. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Adalet Bakanlığı’na bağlı US Marshals da müşterilerin içinde yer alıyor.

Halka açılma plânları yok

Sorulan soru üzerine halka açılma plânlarına da değinen Mobico, herhangi bir şekilde Robinhood ve Coinbase gibi bu yola başvurma girişimlerinin olmayacağını belirtti. Şubat ayında aldıkları 80 milyon dolarlık yatırıma bile hala dokunmadıklarını belirten Monico, şirketin ekonomik durumunun iyi olduğunu söyledi.

D Serisi turdaki yatırımcılar arasında KKR, Andreessen Horowitz ve Goldman Sachs’a ek olarak Alameda Research, BlackRock, Blockchain, Kraken ve PayPal Ventures yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl