ABD’nin Tornado Cash kararına yazılım örgütünden tepki: Hak ihlali

1990 yılında kurulan ve hedefi dijital hakları savunmak olan uluslararası bir sivil toplum örgütü konumundaki Elektronik Sınır Vakfı (Electronic Frontier Foundation - EFF) ABD Hazine Bakanlığı'nın Tornado Cash'i ve onu kullananları yaptırım uygulanacaklar listesine almasına tepki gösterdi. Birlik, bu durumu ifade özgürlüğü yasasına karşı çıkmak olarak nitelendirdi.

ABD’nin dünyada yaşanan hack olaylarında çalınan yüz milyonlarca doların aklandığı bir platform olarak gördüğü ve özellikle Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un düzenli olarak kullandığını iddia ettiği Tornado Cash’in yasaklanmasına, 30 seneden uzun süre önce kurulan ve herkesin dijital haklarını savunma amacı güden Electronic Frontier Foundation’dan (EFF) itiraz geldi.

“Anayasal hak ihlal ediliyor”

EFF’den yapılan açıklamada, kod yazmanın uzun süredir ifade özgürlüğüyle bir tutulduğu ve açık kaynaklı bir kod ile web sitesi olan Tornado Cash’in yasaklanmasının ifade özgürlüğü yasasını ihlal etmek olduğu belirtildi:

“EFF, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uygulanan kişiler listesine açık kaynaklı bir bilgisayar projesi olan Tornado Cash’i de dahil etmesinden derin endişe duymaktadır. Merkeziyetsiz bir kripto para karıştırıcısı olan Tornado Cash, açık kaynaklı bir yazılım projesidir. Kod yazmak, uzun zamandır ifade özgürlüğü olarak görülmektedir ve hükumet, bilgisayar kodunun kamuya açık bir web sitesinde yayınlanmasını engelleyerek ABD Anayasası Birinci Değişikliği’ni ihlal etmektedir”

Bilindiği üzere Tornado Cash, karıştırıcı uygulamasının özgür şekilde kullanılabilmesi için yazılım kodunu kamuya açık şekilde paylaşmıştı. Açık kaynaklı kod platformu GitHub ise Tornado Cash geliştiricisi olan Roman Semenov’un hesabını, ABD Hazine Bakanlığı’nın yasak kararının ardından askıya almıştı.

Kripto para topluluğu karşı harekete geçiyor

Bakanlığın 8 Ağustos günü yayımladığı yasak kararının ardından kripto para ve mahremiyet ile gizlilik hakları savunucuları harekete geçmiş ve bu konuyla ilgili karşı hareket başlatacaklarını açıklamışlardı. EFF ile aynı gün, kâr amacı gütmeyen bir porganizasyon olan Coin Center da hukuki anlamda bir adım atacağı duyurusunu yaptı.

“Mahkeme sürecini araştırıyoruz”

Coin Center’dan Neeraj Agrawal, “OFAC’ın Tornado Cash akıllı sözleşmesi konusundaki adımıyla yasal yetkisini aştığına inanıyoruz. Coin Center bir mahkeme adımını ve sürecini araştırmaktadır” dedi. Organizasyonun diğer yöneticileri olan Jerry Brito ve Peter Van Valkenburgh da, “Bu adım, ifade özgürlüğüne ilişkin anayasal hakları ihlal ediyor” açıklamasını yaptılar.

Nükleer silah projelerine destek iddiası

ABD’li yetkililer uzun zamandır kripto para dünyasında yaşanan hack olaylarının arkasında Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’un olduğunu ve bu grubun da Tornado Cash kullanarak, çalınan fonları akladığını iddia ediyor. ABD devleti, bu fonların Kuzey Kore’nin nükleer silah yapımını desteklemek için kullnıldığını öne sürüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl