ABD’nin yaptırım listesine giren Suex’in CEO’su konuştu: Dava açacağım

ABD'nin yaptırım uygulanacak şirketler arasına aldığı OTC borsası Suex'in kurucusu Egor Petukhovsky, ismini temize çıkarmak için mahkemeye başvuracağını söyledi. Para aklama iddialarını da yanıtlayan Petukhovsky, "Ne ben ne de şirketim hiçbir zaman yasa dışı faaliyetler içinde bulunmadık" dedi.

ABD tarafından ilk kez yasaklılar listesine alınan kripto para borsası olan Suex’in kurucusu ismini korumak ve repütasyonunu yeniden kazanmak için mahkemeye gideceğini duyurdu.

“ABD’de dava açacağım”

Facebook hesabından kısa süreli sessizliğini bozan ve ABD’nin yaptırımıyla ilgili yazan Petukhovsky, “Ne ben, ne de şirketim hiçbir zaman yasa dışı işlerin içinde olmadık. ABD’de açacağım davalarla adımı güçlü bir şekilde savunmak niyetindeyim” dedi.

Ayrıca kişiden kişiye kripto para işlemleri için kurulan bir Telegram botu olan Chatex’in hissedarlığından ayrılacağını da belirten Petukhovsky, kara para aklama iddialarıyla ilgili ise mahkemeye gitmesinin dışında herhangi bir detay vermedi.

Binance “Adresleri kapattık” demişti

Suex ile ilgili iddialar ardı ardına gelirken, dünyanın en büyük borsası olarak gösterilen Binance de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, sene başında Suex ile ilgili olan hesapları kapattıklarını duyurdu. Binance hesapların tam olarak ne zaman kapatıldığıyla ilgili ise bilgi vermemişti.

“Para aklayan bir grubun parçası olarak tespit etmiştik”

Yine sene başında Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından da “para aklama aracı” olarak tanımlan Suex borsasının bazı hesaplarını, blok zincir araştırma şirketi Chainalysis gerekli merciilere ilettiğini belirtmişti. Şirket sözcüsü olan Maddie Kennedy de Coindesk’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Biz verilerimizi yüksek derecede kara para aklama şüphesi barındıran hesaplarda kullanıyoruz. Ve birkaç sene önce de göreceli olarak kara para aklayan bir grubun küçük bir parçası olarak da Suex adreslerini tespit etmiştik. Ayrıca adreslerin hepsini de tespit edemedik. Chainalysis olarak Suex’in faaliyetlerini izlemeye devam edeceğiz”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl