Celsius, BlockFi’dan sonra sıra Abra’da mı? Binance’e gizli transfer iddiası

ABD’de Teksas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu; BlockFi ve Celsius gibi şirketlere benzer hizmetler sağlayan kripto kredi şirketi Abra ile kurucusu ve CEO'su William John Bill Barhydt'i menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçladı. Kurul, Abra'nın iflas etmiş durumda olduğunu ileri sürerken şirketin Binance'e gizlice yaklaşık 119 milyon dolarlık varlık aktardığını da iddia etti.

ABD’li düzenleyiciler kripto para endüstrisine karşı adımlarını sıkılaştırıyor. Son olarak Teksas eyaleti Menkul Kıymetler Kurulu, 150’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcısı olan kripto cüzdan ve trade uygulaması Abra (resmi adıyla Plutus Financial) ve CEO’su William John Bill Barhydt’ı menkul kıymet dolandırıcılığı ile suçladı. Kurul, şirketin 31 Mart 2023 itibari ile de iflas ettiğini iddia etti.

Abra’ya ihtarname göndererek faaliyetten men eden kurul, davalıların Abra Earn ve Abra Boost’a yapılan yatırımlar ile bağlantılı olarak menkul kıymet dolandırıcılığı yaptıklarını ve yatırımcıları yanılttıklarını öne sürdü. İddia edilen suistimaller arasında tarafların sermayelerini yansıtan finansal bilgilerin kasıtlı olarak gizlenmesi, kredilerdeki temerrütler ve varlıkların Binance’e devredilmesi yer alıyor.

Abra’dan da açıklama geldi: Operasyonlar kapandı

Öte yandan Abra ise yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde faaliyetlerinde önemli bir yeniden yapılanmaya gideceğini duyurdu. Şirket 15 Haziran’dan itibaren geçerli olmak üzere ABD’deki bireysel yatırımcılara operasyonlarını kapattığını bildirdi. Mevcut Abra Trade müşterilerinin dijital varlıkların Abra Trade’den çekilmesine ilişkin zaman çizelgesi hakkında bildirim alacakları ifade edildi.

Kurumsal ve Prime hizmetlerin ise ABD dahil olmak üzere tüm yargı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam edeceği söylendi.

Binance’e gizlice yaklaşık 119 milyon dolarlık varlık aktarıldı

Abra’ya gönderilen resmi tebligatta dikkat çeken başka ayrıntılar da vardı. Belgede, Plutus Financial adlı şirketin Abra Trade hesaplarının Fireblocks’ta sakladığı yer aldı. Ancak, 2023 Şubat ayı itibarıyla, Abra Trade ve Plutus Lending’in Fireblocks’taki toplam varlık değerleri yalnızca 43.79 milyon dolar olarak belirlendi.

Dahası metinde, Abra Trade ve Plutus Lending’in gizlice varlıklarını Binance Holdings’e, diğer adıyla Binance.com’a aktardığı iddia edildi. Şubat 2023 itibarıyla Abra Trade ve Plutus Lending’in Binance.com’daki varlıklarının değeri 118,58 milyon dolar olarak belirtildi.

90 milyon dolarlık batık kredi iddiası

İddialar arasında Genesis, 3AC ile diğerlerine verilen ve geri ödenmemiş yaklaşık 90 milyon dolarlık batık kredilerin olduğu yer aldı.

Plutus Financial ile alt şirketlerinin, çeşitli ödenmeyen ve nakde çevrilemeyen varlıklara sahip olduğu veya halihazırda tuttuğu bildirildi. Bu varlıklar arasında Babel Finance tarafından ödenmesi gereken yaklaşık 29.7 milyon dolar, Auros Tech Limited tarafından ödenmesi gereken yaklaşık 8,8 milyon dolar, Genesis tarafından ödenmesi gereken yaklaşık 30 milyon dolar ve Three Arrows Capital tarafından ödenmesi gereken yaklaşık 10 milyon dolarlık miktara verildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl