Afrika ülkesi Zimbabve’den altın destekli dijital para geliyor

Afrika'nın en önemli ülkelerinden olan Zimbabve de dijital para furyasına katıldı. Yapılan açıklamada yerel paranın dolar karşısında değer kaybetmesini engellemek için dijital paranın altın destekli olacağı belirtildi.

altın

Dünyada Çin’in başlattığı dijital para atağına Afrika ülkesi Zimbabve de katıldı. Dünyada birçok ülke kendi dijital parasını çıkarırken, buradaki amacın özellikle merkeziyetsizliğiyle bilinen kripto paralara karşı bir alternatif oluşturmak olduğu da biliniyor.

Afrika’nın büyük ülkelerinden biri olan Zimbabve de, kendi dijital parasını çıkarma kararı alırken, açıklama ülkenin merkez bankası başkanı John Mangudya’dan geldi. Mangudya, dijital paranın işlemlerde kolaylık sağlayacağını ancak, yerel paranın dolar karşısında erimesini önlemek amacıyla da altına endeksli olacağını da söyledi.

Açıklamada, küçük tutarda Zimbabve doları tutan kişilerin de paralarını dijital token’lara çevirebilecekleri ve bu sayede paradaki volatiliteden korunabilecekleri belirtildi.

Açıklamada, küçük tutarda Zimbabve doları tutan kişilerin de paralarını dijital token’lara çevirebilecekleri ve bu sayede paradaki volatiliteden korunabilecekleri belirtildi.

Doların değer kaybetmesi harekete geçirdi

Bilindiği üzere dünyada dijital paralar yani CBDC’ler konusunda en ileri ülke olarak Çin görünüyor. Özellikle birçok eyaletinde senelerdir önemli denemeleri başarıyla gerçekleştiren Çin, yuan konusunda her geçen gün kullanımı kolaylaştırmaya çalışıyor. Çin dışında; Fransa, İsveç ve Rusya’nın da CBDC çalışmalarını ciddi şekilde ilerlettiği biliniyor. Son dönemde Çin, Suudi Arabistan ve Rusya üçlüsünün dolar karşıtı açıklama ve hamleleri de birçok ülkenin ABD dolarını dışlamasıyla sonuçlanıyor. BRICS ülkeleri olan bilinen grup da, ticareti yerel parayla yapma konusunda adımlar atmaya başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl