Agrotech (AGROT) kripto para sektörüne yatırım yapıyor: 29 trilyon dolarlık pazardan pay hedefi

agrotech kripto borsası

Geçtiğimiz yıl halka arz olarak Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Agrotech (AGROT) kripto para sektörüne yatırım yapacağını duyurdu. Agrotech KAP’a gönderdiği açıklamada “emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım yapma” kararı aldığını belirtti. Bu çerçevede alanında uzman bir kuruluşun kripto para sektöründe faaliyet gösteren anonim şirketinin %82,5’i Agrotech tarafından satın alındı.

Agrotech kripto para borsası olarak kullanacak

Şirketin KAP’a yaptığı açıklamanın devamı şu şekilde:

Sözleşme ile birlikte Agrotech Yüksek Teknoloji, bu anonim şirket tarafından oluşturulan kripto para alım-satım platformunun sahibi olmuştur. Platform, kripto borsası olarak kullanılacak, Agrotech’in sahip olduğu varlıklar oluşturulan platform aracılığıyla coin ve token haline getirilecektir.

İlerleyen süreçte dayanak varlığı olan şirketlere ait dayanak varlıklar tokenize edilerek fonlamaya açılacak ve ikincil piyasa işlemleri platform üzerinden yapılacaktır. Aynı zamanda, şirket uzmanlaştığı tokenizasyon alanında, global kurum ve kuruluşlara, farklı dijitalleşme alanlarında da hizmet verecektir.

Son zamanlarda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ön plana çıkan ve yakın gelecekte birçok sektörde önemli bir yer edinecek olan ve dünyanın önemli kripto borsalarında işlem gören yapay zeka(AI) projesi GPTVerse ve başka birçok projenin kurucusu olan tecrübeli bir ekiple birlikte tokenizasyon odaklı bir kripto para alım-satım platformu kuracak olan Agrotech, bu platforma yapacağı yatırımın neticesinde, McKinsey’e göre (Ağustos 2023 tarihli rapor 2. Sayfa) 2030 yılında 5 trilyon USD büyüklüğe, Boston Consulting Group’a göre (Ağustos 2022 tarihli rapor 8. Sayfa) ise 16 trilyon USD büyüklüğe ulaşması beklenen tokenize edilmiş dijital menkul kıymetler sektörüne girmiş olacaktır.

Şirketimiz imzalanan sözleşme ile gerek kendi tarım arazilerini ve emlaklarını, gerekse global olarak çeşitli varlıklarını tokenize etmek isteyen tarafların ihtiyaçlarını karşılamak üzere stratejik bir yatırım kararı almıştır.

Bu doğrultuda sahip olunan kripto para alım-satım platformunun tokenizasyon odaklı bir chain ve launchpad’i olacaktır.

Bu proje ile Agrotech, global bir oyuncu olarak 29 trilyon USD büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı planlamaktadır.

Yasalaşma ve yurt dışı yatırım vurgusu

Agrotech, kripto para piyasası düzenlemesinin yasalaşması ile Türkiye’de lisans işlemlerini başlatacağını ve ilerleyen süreçte farklı ülkelerde yatırım yapmayı hedeflediğini belirtti.

Açıklamanın sonunda söz konusu hisse devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından 10 gün içerisinde sahip olunan kripto borsası, iş ve işleyiş planları ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşılacağı vurgulandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl