AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, kripto temsilcilerini TBMM’ye davet etti

Türkiye’de kripto para kullanıcıları, bugünlerde kripto para düzenlemesini tartışıyor. Dünden bu yana sosyal medyada dolaşan kripto para yasa taslağının bu haliyle yasalaşmasının sektörün Türkiye’deki geleceği açısından risk oluşturduğu söyleniyor ve bu nedenle taslak metinle ilgili çok yoğun eleştiriler var.

Düzenleme, Türkiye’deki kripto para sektörü için hızla bir numaralı gündem haline gelirken dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Twitter’da söz konusu taslağın konuşulduğu bir sohbet odasına katılan AK Parti Grup Başkanvekili ve eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, kriptodan temsilcileri, önümüzdeki Çarşamba günü TBMM’ye davet etti. Elitaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Twitter’da Meclise gelmesi beklenen ‘kripto yasa taslağı’ hakkında kriptonun önde gelen isimlerinin düzenlemiş olduğu canlı yayına katıldık. Sektörün görüş ve önerilerini almak için kripto para temsilcilerini Meclis’e davet ettik.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede yer alacak kişiler arasında Blockchain hukuku alanında uzman, Avukat Sima Baktaş ve Ava Labs Türkiye İş Geliştirme Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı ile birlikte toplamda beş ismin olacağı belirtiliyor.

Taslak metin tepki çekti

Sızdırılan taslak metin, genel çerçevede, beklenenden daha sert düzenleme maddeleri içeriyor. Kripto para alım satımlarının yalnızca yetkilendirilmiş kuruluşlarda yapılabileceği, yetkilendirilmemiş kuruluşlarda yapılacak işlemlerin cezaya tabi olduğu ve kişisel cüzdanlara varlık transferini engellemeye yönelik ifadeler yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl