Türk kripto para borsası için ‘Akbank’ iddiası: Resmi başvuru tamam

Bankaların kripto para sektörüne olan ilgisi, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük. Bunun son örneklerinden biri ise Akbank’ın iştiraki olan Ak Yatırım’ın kripto para borsası Stablex’in ana hissedarı olmak için resmi kurumlara başvuru yapması.

Dünya‘dan Kerim Ülker’in haberine göre Ak Yatırım, Stablex’e ortak olmak için resmi adımı attı. Bilindiği üzere, Akbank’ın Stablex’i satın alacağı iddiaları, geçen yıl ortaya çıkmıştı. Görüşmelerin o dönemden bugüne kadar devam ettiği ve resmi onayların çıkması halinde Ak Yatırım Menkul Değerler’in Stablex Bilişim Teknoloji A.Ş.’nin çoğunluk hissesini devralacağı kaydedildi.

Stablex, 2020 yılının Mayıs ayında Orion Investment Menkul Değerler A.Ş. ve Noor Capital Market Menkul Değerler A.Ş.’de üst düzey yöneticilik yapan Jihad Shannak tarafından kuruldu. 7.6 milyon TL sermayeli şirketin merkezi ise İstanbul.

Ripple entegrasyonuyla dikkat çekmişti

Akbank, bugüne kadar kripto para ekosistemiyle ilgili attığı adımlarla dikkat çekiyordu. Banka, 2018 yılında Ripple ağı üzerinden para transferlerini başlatmıştı ancak bu özellik bir süre sonra mobil uygulamadan kaldırıldı. Şirket, kripto para borsalarına mobil uygulaması üzerinden doğrudan para yatırmaya imkan tanıyan ilk Türk bankası olmuştu. Ayrıca, ağustos ayında düzenlenen onarıcı finans temalı Akbank ReFi Hackethon için Avalanche ile iş birliğine gitmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl