akhan un halka arz

Geçmiş dönemlerde bakan yardımcılığı görevinde bulunan Fatih Metin’in yönetim kurulu başkan vekili olduğu Akhan Un halka arz edilecek. Geçtiğimiz haftalarda eski Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin ortağı olduğu Hat-San Gemi de halka arz olmuştu.

Azim Grup Holding bünyesinde bulunan Akhan Un, bu yıl holding bünyesindeki diğer un şirketleriyle birleşerek kapasitesini artırdı. Türkiye’deki en büyük 5 un üreticisinden biri olan Akhan Un günlük 1200 ton üretim kapasitesi ile çalışıyor. Şirketin Mardin ve Adana’da fabrikaları bulunuyor.

Akhan Un 2024’te halka arz edilecek

İnternet üzerinden yayın yapan ekonomim.com’a konuşan Fatih Metin, şirketin halka arz sürecinin başladığını ve 2024 yılı içerisinde borsaya kote olacaklarını açıkladı.

Halka arzdan elde edilecek gelirin yatırım faaliyetlerinde kullanılacağını söyleyen Metin; Mardin, Adana, Tekirdağ ve İstanbul’da yine gıda sektörüne yatırım yapacaklarını belirtti.

Akhan Un ihracatta rotayı Afrika’ya çeviriyor

Akhan Un’un mevcut ihracat oranı %50 ve şirket bunu daha yukarı çekmek istiyor. Şirket için Irak ihracatta en önemli ülke konumunda fakat Irak’ın kendi yatırımlarını yapması nedeniyle pazar daralıyor. Bu nedenle Akhan Un yeni pazarlara açılmayı hedefliyor. Bu yeni pazar hedeflerinden biri de Afrika.

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fatih Metin, Afrika pazarını hedeflemelerinin sebebi olarak ise Afrika’nın pek çok açıdan bakir bir pazar olmasıyla açıklıyor.

Akhan Un halka arz fiyatı

Şirket halka arz olacağını duyursa da henüz resmi web sayfasında taslak izahname yayınlanmadı. Bu nedenle halka arza dair pek çok detay belirsizliğini koruyor, halka arz fiyatı da bunlardan biri.

Yakın dönemde aynı sektörden Söke Un ve Eksun Gıda (Sinangil Un) halka arz olmuştu. 7,50 TL ile halka arz olan Söke Un, halka arzdan sonra üç kat yükseliş gerçekleştirdi. 48,90 TL ile halka açılan Eksun Gıda ise Söke kadar iyi bir yükseliş gerçekleştiremedi ve mevcut fiyatı 86,25 TL.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl