Alameda cüzdanlarından 1.7 milyon $’lık kripto çıktı: Mikserlerle izler kaybettirildi

2 gündür Alameda Research şirketine ait olan cüzdanlarda şüpheli kripto para hareketleri dikkat çekerken, toplam 30 cüzdandan çıkan 1.7 milyon dolar değerdeki varlıkların mikserler vasıtasıyla izleri kaybettirildi.

FTX ile birlikte iflas eden Alameda Research şirketine ait cüzdanlarda 2 gündür yapılan ve ciddi şekilde şüphe çeken işlemler sonunda 1.7 milyon dolar değerde kripto paraların izi kaybettirildi.

Yaklaşık 1 ay boyunca sessiz kalan cüzdanlar, 2 gündür hareket halindeydi. Bu cüzdanlardan çıkan kripto paralar mikserler vasıtasıyla birçok cüzdana aktarıldı.

50 bin ve 200 bin dolarlık transferler…

Kripto araştırma şirketi Arkham tarafından sağlanan bilgilere göre, hareketler ilk olarak bazı token’ların Ether ve USDT’ye çevrilmesiyle başladı. Daha sonra Ether ve USDT’ler kripto mikserlerine taşındı. Ether transferleri genelde 200 bin ve 50 bin dolarlık paketler halinde gerçekleştirildi.

Birçok token USDT’ye de çevrilirken, 800 bin dolarlık USDT mikserler vasıtasıyla, 400 bin dolarlık USDT ise başka yollarla yıkandı. 200 bin dolarlık USDT de, köprüler vasıtasıyla Bitcoin ağına taşındı.

Yıkanan kripto paraların dağılımı şu şekilde oldu:

270.5 ETH (ChangeNOW mikseri)
800.000 USDT (Fixedfloat mikseri)
200.000 USDT (Curve SynthSwap ile BTC’ye)
200.000 USDT (Airswap vasıtasıyla…)
200.000 USDT (diğer kripto mikserler vasıtasıyla)

SBF’in salıverilmesiyle alakası var mı?

Kripto para topluluğu ise bu hareketleri şüpheyle karşıladı. Özellikle SBF’nin 250 milyon dolarlık kefalet paketiyle serbest kalmasının ardından gelen bu hareketler, işin içinde nun olabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

FTX’in iflas açıkladığı gün, borsanın hack’lenmesi de ciddi şekilde şüphe çekmişti. FBI’ın bu konuyla ilgili soruşturma başlattığı da biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl