İşte Alameda’nın 1 milyar dolar yatırdığı o şirket: Bloomberg belgelere ulaştı

Sam Bankman-Fried'in FTX'in batma sebebi olarak gösterdiği Alameda şirketinin kripto para madencilik sektörüne de çok ciddi paralar yatırdığı ortaya çıktı. Alameda şirketinin, madencilik sektörünün altın dönemini yaşadığı dönemde Genesis adlı şirkete 1.1 milyar dolar yatırım yaptığı belirtildi. Genesis madencilik şirketinin, çekim işlemlerini durduran ve iflas etmek üzere olan Genesis firmasıyla bir ilgisi bulunmuyor.

FTX ve Alameda şirketlerinin iflas etmesinin yankıları devam ederken en büyük soru işaretlerinden biri de yatırımların hangi firmalara yapıldığı konusundaydı. SBF son verdiği demeçte Alameda şirketini tüm kötü gidişatın sorumlusu olarak gösterirken, ABD medyasından Bloomberg ise Alameda’nın bazı belgelerine ulaştığını belirtti.

Tepe noktada Genesis Digital’e 1.1 milyar dolar!

Kurumun yaptığı habere göre, Alameda şirketinin yatırım kolu, kripto paralara adeta hücum olduğu dönemde Genesis Digital Assets adlı madencilik şirketine toplamda 1.1 milyar dolar yatırım yaptı. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki, madencilik şirketi Genesis ile birkaç hafta önce çekim işlemlerini durduran kripto borç verme platformu Genesis’in hiçbir ilgisi bulunmuyor.

Nisan’da 5.5 milyar dolar değer biçtiler

Alameda’nın 1.1 milyar dolarlık yatırımları Ağustos 2021 ile Nisan 2022 arasında geldi. Alameda, Genesis’e olan yatırımlarına Ağustos 2021’de 100 milyon dolar ile başladı. Ocak’ta rakam 550 milyon dolar oldu. Şubat ve Nisan’da da ek 250’şer milyon dolarlık yeni yatırımlar geldi. Alameda şirketi, Genesis için Nisan 2022’de 5.5 milyar dolar değer biçmişti.

Bloomberg’in gördüğünü iddia ettiği belgeye göre, Genesis, Alameda’nın en fazla yatırım yaptığı şirket konumunda… Bloomberg haberinde ayrıca ne Genesis şirket yetkililerinden ne de Alameda’nın görevi bırakan eski CEO’su Caroline Ellison’dan herhangi bir cevap alabildiğini belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl