Alameda eski çalışanı: Hatalar ve hız isteği 190 milyon dolar kaybettirdi

FTX'in iflas mahkemesi sürerken, Alameda şirketi hakkında da eski bir çalışandan önemli bilgiler geldi. Alameda'da br dönem yazılım mühendisi olarak çalışan Aditya Baradwaj Twitter üzerinden SBF'nin hız takıntısının şirkette birçok hatayı getirdiğini ve toplamda 190 milyon dolarlık kaybın yaşandığını söyledi.

Eski bir Alameda çalışanı da şirket ve SBF hakkında önemli bilgiler paylaştı. Devam eden iflas davasıyla bir ilgisi bulunmayan ancak sosyal medya platformu X üzerinden önemli detaylar veren Aditya Baradwaj adındaki yazılım mühendisi, SBF’nin birçok konuda hızlı olunması gerektiğini dikte ettiğini ancak bunun birçok hata getirdiğini belirtti.

Toplam kayıp 190 milyon dolar oldu

SBF’nin, bir startup’ın çok hızlı büyümesi gerektiğini söylediğini ve bu nedenle gerek güvenlik önlemleri gerekse muhasebe kayıtlarında yapılması zorunlu olan bazı adımları atladığını belirten çalışan, şirketin bu nedenle 190 milyon dolar kaybettiğine kendisinin şahit olduğunu söyledi.

Konu hakkında 3 yaşanmış örnek veren Aditya Baradwaj, bir Alameda trader’ının, sadece yanlış linke tıkladığı için 100 milyon dolarlık kripto kaybettiği bilgisini verdi. Mühendis, trader’ın tıkladığı linkin bir oltalama bağlantısı olduğunu belirtti.

Yine güvenlik konusunda yapılan bir hatadan ötürü, bir hacker’ın Alameda’dan 50 milyon dolarlık fonu çalmayı başardığını belirten Baradwaj, şirketin 40 milyon dolarının da bir getiri çiftçiliği dolandırıcılığında kaybedildiğini aktardı.

Baradwaj, FTX’in çökmesi nedeniyle kripto paralarının yüzde 90’ını da kaybettğini belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl