Alan Howard ve Tiger Global’den Youtube alternatifi Livepeer’a dev yatırım

2.8 milyar dolarlık serveti bulunan yatırımcı Alan Howard ve yönetimi altında 95 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım firması Tiger Global, Ethereum tabanlı video ağı Liverpeer'a yatırım yaptılar. Youtube ve Twitch'in alternatifi olarak görülen şirket, 5 ay önce başlayan bir B Serisi fonlamasının uzatılmış bölümünde yaklaşık 20 milyon dolar daha topladı.

Startup’ların ürünlerine video eklemelerini sağlayan ve Youtube ile Twitch gibi platformlara rakip olarak gösterilen tamamen merkeziyetsiz bir canlı video akış ağı protokolü olan Livepeer, ünlü yatırımcı Alan Howard ve yatırım şirketi Tiger Global’in de desteğini almayı başardı.

5 ay sonra gelen yatırım

Livepeer’in 28 milyon dolar yatırım aldığı B Serisi fonlama turu aslında yaklaşık 5 ay önce başlamıştı. Bu tura da, ünlü dijital fon yönetim şirketi Grayscale liderlik etmişti. Ancak bir süre daha uzayan turun sonunda 20 milyon dolarlık yatırım daha toplandı.

Brevan Howard Asset Management şirketinin kurucularından olan Howard, 2019’da bireysel yatırımlarına konsantre olmak için CEO’luk koltuğundan istifa etmişti. Forbes’a göre Howard’ın yaklaşık 2.8 milyar dolar serveti bulunuyor.

Livepeer’dan yapılan açıklamaya göre ise yeni yatırımlar, sonbaharda satın alınan MistServer video yazılımına harcanacak ve bu sayede müşteri tabanı genişletilecek. MistServer, geliştiriciler için ideal olacak şekilde tasarlanmış ve internet akışı için gerekli olan özelliklere sahip yeni nesil bir canlı yayın aracı olarak görülüyor.

Livepeer’in kısa vadeli yol haritasında ise, yapay zeka destekli akıllı video ve eşler arası içerik sunumunun yanı sıra yine yapay zekayla geliştirilmiş içerik denetleme, şarkı algılama ve video parmak izi gibi hedefler bulunuyor. Uzun vadeli plânlarda ise protokolün büyük bölümünün ikinci katman çözümlere taşınması ve bu sayede düğüm operatörleri ve token sahipleri için işlemlerin çok daha az maliyetli olması var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl