alarko holding

Bu yılın başında yatırım stratejisini değiştirerek gelecek planlarını yenileyen Alarko Holding yeni bir satın alma gerçekleştirdi. Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre Alarko Tarım, Altes Seracılık’ı 50 milyon TL bedelle satın aldı.

Altes Seracılık bünyesinde 30.000 m² dikili halde bulunan sera ve toplamda yaklaşık 50.000 m² tarla vasıflı jeotermal sera yapımına uygun taşınmaz bulunuyor.

Alarko Holding’in bağlı ortaklığı Alarko Tarım, Ağustos ayı sonunda Ereğli Agrosan’ı 64 milyon TL bedelle satın almıştı. Ereğli Agrosan kurutulmuş toz ve parça meyve sebze üretimi gerçekleştiriyor.

Tarım ve gıda sektörüne girme kararı almıştı

Alarko Holding, Ocak ayında 2030 yılına kadar olan yol haritasını duyurmuştu. Tarım ve gıda sektörüne yatırım yapacağını açıklayan şirket, yatırımcılarını sevindirmişti. Piyasa da habere olumlu tepki vermiş ve Alarko Holding hisseleri günü tavanla kapatmıştı.

Yeni planları kapsamında 650 milyon dolar ayırdığını açıklayan Alarko Holding o tarihten beri farklı sektörlerde farklı şirketlere yatırım yapmaya ve yeni satın almalara devam ediyor.

Havacılık endüstrisine yatırım

Alarko Holding Eylül ayında beklenmedik bir şekilde havacılık endüstrisine giriş yaptı. Ne şirketi yakından takip eden yatırımcılar ne de piyasa analistleri Alarko’dan böyle bir hamle beklemiyordu.

26 Eylül 2023 tarihinde 30 milyon TL sermaye ile “Alarko Havacılık Endüstri Yatırımları Anonim Şirketi” kuruldu. Alarko, yeni şirketin faaliyet alanını şöyle açıklamıştı: “büyük gövdeli yolcu uçaklarının kargo uçaklarına dönüşüm ve modifikasyonun yapılması ve bununla ilgili prototiplerin geliştirilmesi”.

Alarko hisseleri yerinde sayıyor

Şirket farklı sektörlere yaptığı yatırımlar ve açıkladığı güçlü bilançolarla geleceğe dair umutlu bir görünüm çizse de aynı performans hisse senedine yansımıyor. Seçim sonrası rallide güçlü bir başlangıç yapan ALARK hissesi sonrasında duruldu ve Ağustos ayından beri yatay seyrediyor.

10 Ağustos’ta 114 TL olan ALARK hissesi 133 liraya kadar yükselse de bu kalıcı olmadı. Son günlerde borsada yaşanan sert düşüşlere eşlik eden ALARK hissesi 115 liraya kadar çekildi.

İkinci çeyrekte gelen güçlü bilançonun ardından İntegral Yatırım ALARK hissesi için 180 TL hedef fiyat belirlemişti. Galata Menkul 163 TL hedef fiyat belirlerken İnfo Yatırım ALARK hedef fiyatını 160 TL olarak açıklamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl