BTC-e.com ve sahibi Alexander Vinnik’e rekor ceza

ABD Hazine Müşteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, uyuşturucu satışı ve fidye salıdırılarını kolaylaştırması gerekçesiyle BTC-e’ye 110 milyon Dolar, sahibi olan Alexander Vinnik‘e ise 12 milyon Dolar para cezasının verildiğini açıkladı. Merkezi Rusya’da bulunan BTC-e, uzun bir süredir Bitcoin‘in yanı sıra Ethereum ve Dash gibi kripto para birimlerinin de alınıp satılabildiği bir platformdu. Salı günü kimsenin beklemediği bir biçimde siteye erişim yapılamaz hale gelmişti. Şirketin Twitter hesaplarından yapılan duyurularda veri merkezinin bakıma alındığı belirtilmiş ancak yapılan açıklamalar tatmin etmeyince Mt. Gox olayının yeniden...

ABD Hazine Müşteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, uyuşturucu satışı ve fidye salıdırılarını kolaylaştırması gerekçesiyle BTC-e’ye 110 milyon Dolar, sahibi olan Alexander Vinnik‘e ise 12 milyon Dolar para cezasının verildiğini açıkladı.

Merkezi Rusya’da bulunan BTC-e, uzun bir süredir Bitcoin‘in yanı sıra Ethereum ve Dash gibi kripto para birimlerinin de alınıp satılabildiği bir platformdu.

Salı günü kimsenin beklemediği bir biçimde siteye erişim yapılamaz hale gelmişti. Şirketin Twitter hesaplarından yapılan duyurularda veri merkezinin bakıma alındığı belirtilmiş ancak yapılan açıklamalar tatmin etmeyince Mt. Gox olayının yeniden yaşanabileceğinden şüphelenilmişti. Şüpheler bütünüyle doğru çıktı ve bir Bitcoin borsası daha kullanıcılarının yatırımlarını çalarak tarihin çöplüğüne karıştı.

Daha sonra sitenin sahibi olan Alexander Vinnik’in 4 milyar Dolar’lık kara parayı aklama suçundan arandığı ortaya çıktı. Vinnik, BTC-e’nin kapanmasının üzerinden çok geçmeden Yunanistan’da tatilini yaptığı sırada kıskıvrak yakalandı. BTC-e’nin sahibi olan Vinnik’in, aynı zamanda Mt. Gox soygunundaki baş şüpheli olduğu tespit edildi.

ABD Adalet Bakanlığı, bir dizi ceza davası açtı

ABD, Yunanistan’dan Vinnik’in iadesini isterken Vinnik’e verilecek cezalar bunlarla sınırlı kalmayacak. ABD Adalet Bakanlığı, komplo ve kara para aklama da dahil olmak üzere 38 yaşındaki Rus vatandaşına bir dizi ceza davası açtı.

Bu ceza davalarından ne gibi sonuçların çıkacağı merakla bekleniyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl