Algo Coin nedir? Algorand projesi ve geleceği hakkında detaylar

Blok zinciri konusunda yetkin olduğunu her fırsatta belirten ve büyük yatırımcılardan da yatırım alan Algo Coin ile ilgili nedir, projesi, geleceği, arzı ne kadar gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Uzmancoin olarak bu içeriğimizde Algorand‘e dair bütün bilgilere sahip olacağınız içerikle karşınızdayız.

Algo Coin Nedir?


Algo Coin nedir sorusunun cevabına net bir şekilde açıklayacak olursak; Algorand’deki işlemlerin gerçekleştirildiği ve ödüller verilen token’dır. Ağ katılımcıları, Algorand’ın yerel kripto para birimi olan ALGO ile ödüllendirilir. ALGO, işlem işlem ücretlerini ödemek için bir yardımcı program token’ı olarak da kullanılır. Öte yandan Ethereum ve Algorand blok zinciri platformları rakip olarak görülebilir. Her iki platform da diğer blok zinciri tabanlı projelerin geliştirilmesini desteklemek için altyapı sağlar ve her ikisi de akıllı sözleşmeler kullanır.

Algo Projesi Nedir?


Algorand (ALGO) projesi nedir sorgusu konusunu detaylandırırsak da, Mastercard veya Visa gibi büyük bir ödeme işlemcisine benzer şekilde birçok işlemi hızlı bir şekilde işlemek için tasarlanmış bir blok zinciridir diyebiliriz. Algorand blok zinciri, Hisse Kanıtı (Proof of Work) adı verilen bir fikir birliği mekanizması kullanır. 

Algorand açık kaynaklı bir blok zinciridir, yani herkes platformun kodunu görüntüleyebilir ve katkıda bulunabilir. Algorand platformu, Algorand, diğer kripto para birimlerine ve blok zinciri tabanlı projelere ev sahipliği yapabilir ve bu da onu Ethereum’a doğrudan bir rakip haline getirir. Platformun kripto parası ALGO, Algorand blok zincirini güvence altına almak ve Algorand tabanlı işlemler için işlem ücretlerini ödemek için kullanılır. Ethereum platformunda, yaklaşık olarak her 12-14 saniyede bir yeni bir işlem bloğu işleyebilirken Algorand ağı üzerinden işlenen işlemler, yaklaşık 4 saniye içinde daha hızlı bir şekilde tamamlanır.

Bunun dışında Algorand mainnet’i Haziran 2019’da kullanıma açıldı ve Aralık 2020 tarihinde günde yaklaşık 1 milyon adet işlemi gerçekleştirebilir hale geldi. Bu da plâtformu önemli hale getirmiş oldu.

Algorand ne zaman kuruldu
Algorand ne zaman kuruldu

Algorand’in Amacı Nedir?


Algorand amaç olarak, blok zinciri tabanlı ademi merkeziyetçilik yoluyla güvenilmeyen taraflar arasında küresel güven sağlamayı hedefliyor. Platform, refahın önündeki engelleri ortadan kaldırabilecek teknoloji geliştirmek için basit tasarımlara öncelik veriyor.

Algorand kendisini, işlemleri anında sonuçlandırabilen yüksek verimli, ölçeklenebilir bir platform olarak tanıtıyor ve Algorand bunu merkezi olmayan bir şekilde şu şekilde gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Algorand blok zinciri için yeni blokları oylayan ve onaylayan katılım düğümlerini dahil etmek üzerine inşa edilmiştir. Tamamlanan işlemlerin değiştirilemeyeceğini garanti etmek için Algorand blok zincirinin herhangi bir şekilde bölünmesini (çatallanmasını) yasaklanmıştır. Ayrıca Algorand’de blok zinciri bilgilerini sürekli olarak sıkıştırarak Algorand ağ katılımcılarına yüklenen veri yükünü azaltma amacı güdülmüştür. Algorand kendisini en verimli ve en yeşil blok zinciri olarak görüyor. Nisan 2021’den bu yana, Algorand karbon negatif – yani platformun karbon emisyonlarını dengelemekten daha fazlasını satın aldığı karbon kredisi alıyor.

Algorand blok zinciri, Hisse Kanıtı konsensüs mekanizmasının değiştirilmiş bir versiyonunu kullanır. Geleneksel Proof of Work yöntemi, kripto para birimi sahiplerinin işlemleri doğrulamayı seçmelerine olanak tanırken, salt hisse ispatı yöntemi, tüm ALGO sahipleri havuzundan doğrulayıcıları sistemine alır. Algorand blok zincirine her yeni blok eklendiğinde, hisse senedine sahip olan (ticaret yapmamayı veya satmamayı kabul eden) ALGO sahipleri, ALGO’ları ödüllendirilir.

Algo Coin projesi nedir
Algo Coin projesi nedir

Algorand’in Sahibi Kim?


Algorand sahibi kim gibi sorular da kripto para yatırımcılarının merak ettikleri arasında yer alıyor. Algorand platformu ve beraberindeki kripto para birimi ALGO, Massachusetts Institute of Technology’de profesör ve önemli bir kriptograf olan Silvio Micali tarafından kuruldu. 

Algorand Arzı Ne Kadar?


Algorand’in arzı 2030 yılına kadar yayılmış durumdadır. Toplam ALGO arzı 10 milyar token’la sınırlandırıldı ve yaklaşık 6.6 milyar ALGO halihazırda dolaşımda.

Algo Coin Kaç Yılında Çıktı?


Blok zinciri konusunda iddialı olan Algorand 2017 yılında kurulmuştur.

Algorand'in sahibi kim
Algorand’in sahibi kim

Algo Coin ilk fiyatı nedir?


Algo Coin’in ilk çıktığındaki fiyatı 19 Haziran 2019’da yapılan açık artırma ile 2,40 dolardı. Sonrasında en düşük fiyatı ise 2 yıl önce 0.10 dolar ile yaşamıştır.

Algorand En Yüksek Hangi Fiyatı Gördü?


Algorand, en yüksek fiyatını 3.28 dolar ile görmüştür ve kendi çapında büyük bir ivmelenme yaşamıştır.

Algorand Nereden Alınır?


Algorand nereden alınır sorusunun yanıtı çok kolaydır. Algo Coin, Binance, Coinbase, Huobi, Kraken, Gate.io, ByBit, Bitstamp gibi dev kripto para platformlarından alınıp satılabiliyor. Bunlardan herhangi birinde bir hesap oluşturduktan ve itibari paranızı yatırdıktan sonra ALGO için bir satın alma işlemini yapabilirsiniz. Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra, ALGO’nuzu kendi kendine barındırılan birçok cüzdanda da saklayabilirsiniz.

Algo Coin nereden alınır
Algo Coin nereden alınır

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl