Alibaba Cloud ve Avalanche’den metaverse ortaklığı: Cloudverse

E-ticaret devi Alibaba Group'un dijital teknoloji ve istihbarat alanında uzmanlaşmış bölümü Alibaba Cloud, katman-1 blok zinciri Avalanche ile yeni bir iş birliğine gitti. Alibaba ve Avalanche arasındaki iş birliği, Alibaba'nın müşterilerinin blok zinciri üzerinde metaverse'ler oluşturmalarını kolaylaştıracak.

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba yeni teknolojilerin entegrasyonunu teşvik etmek için iş birliklerini sürdürüyor. Alibaba’nın bulut servis sağlayıcısı Alibaba Cloud’un blok zinciri Avalanche ile ortaklık kurduğu duyuruldu.

Cloudverse adı verilen launchpad, şirketlerin metaverse alanlarını özelleştirmeleri, bakımını kolaylaştırmaları ve sürdürmeleri için uçtan uca bir platform sağlamak üzere tasarlandı.

İş birliğinde üçüncü bir ortak var

Ava Labs Genel Müdürü John Wu’ya göre, metaverse’ler için entegrasyon ve özelleştirme süreçlerini yürütmekten sorumlu hizmet katmanı olarak işlev gören MUA DAO adlı üçüncü bir ortak da var.

Wu, Alibaba Cloud’un ortaklarının web3’e dahil olmakla ilgilendiklerini ifade ederek, “Mevcut SDK altyapımızdan yararlanarak, dış taraflarca özelleştirilmiş yazılım geliştirme kitlerinin (SDK’lar) geliştirilmesini kolaylaştırmak için kaynak tahsis edeceğiz.” dedi.

Avalanche, “alt ağlar” olarak da bilinen ve blok zincirinin üzerine inşa edilebilen bir grup node veya doğrulayıcıdan oluşan alt ağlara sahip. Alt ağlar, belirli uygulamalara hitap etmek üzere tasarlanmış ve mevcut bir blok zinciri altyapısının üzerine inşa edilebilen özelleştirilmiş blok zincirlerini ifade ediyor. Cloudverse, bu altyapının uygulanması yoluyla özel blok zinciri çözümlerinin geliştirilmesini kolaylaştıracak.

“Metaverse ‘çok kolay’ hale getiriliyor”

Ava Labs’in kurucusu ve CEO’su Emin Gün Sirer ise yaptığı açıklamada, “Şu anda sizinle bir metaverse oluşturmamız mümkün. 15 dakika içinde zincir hazır olur. Cüzdan ve anahtar tesliminin faaliyete geçmesi birkaç saat alır.” dedi. Sirer ayrıca teknolojinin “çok kolay” hale getirildiğini ve tüm araçların açık kaynak olduğunu da sözlerine ekledi.

Şirketlere göre Cloudverse kurucularına görsel araçlar, metaekonomi, interaktif özellikler, etkinlikler, sürekli operasyonlar ve ek hizmetlerle ilgili yardım sağlanacak. Her bir metaverse alanının ilk erişimden sonra yaklaşık bir ay içinde işletmeye hazır hale gelebileceğinin de altı çizildi.

İki kuruluş arasındaki daha önce başka iş birlikleri de oldu. Alibaba Cloud, Asya’da bulunan kullanıcıların Avalanche ağında doğrulayıcı çalıştırmalarını kolaylaştırmak için aralık ayında altyapı ve araç sağlamaya başlamıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl