Alibaba, metaverse için yeni şirket kurdu

Facebook’un adını “Meta” olarak değiştirmesi ve Metaverse planını ortaya koymasıyla birlikte pek çok şirket de bu alanda çalışmalarını hızlandırdı. Oyun geliştiricilerinden, yatırım şirketlerine, Adidas ve Nike gibi spor giyim markalarından teknoloji devlerine kadar çok sayıda şirket, metaverse ile ilgili ürün veya projeler geliştirmeye odaklanmış durumda.

Son olarak Çinli internet teknolojisi devi Alibaba, bu alanda önemli bir adım attı. Yarışta geride kalmak istemeyen şirket, metaverse’ün oyun potansiyelini test etmek amacıyla Pekin’de Yuanjing Shengsheng adlı yeni bir şirket kurdu. Söz konusu şirketin ana faaliyetinin yazılım geliştirme olacağı belirtildi, sermayesi ise 1.6 milyon dolar olarak belirlendi. Çinli medya organı Chinastarmarket.cn’nin Alibaba çalışanlarına dayandırdığı haberine göre yeni alt birim metaverse odaklı çalışacak.

Londra merkezli danışmanlık şirketi Omdia’nın kıdemli oyun araştırma analisti Chenyu Cui’ye göre bu adım, Alibaba’nın metaverse stratejisini ortaya koyuyor. Cui, “Bu, metaverse için temel altyapı oluşturmak amacıyla sınır ve bulut bilişim teknolojisinden yararlanma çabası.” dedi. Cui ayrıca, Alibaba’nın bu alana teknoloji tarafından girmeyi seçtiğini ve bunun e-ticaret devinin metaverse konsepti daha olgun hale geldiğinde oyun ve sanal gerçeklik alanına adım atmasına olanak tanıyabileceğini söyledi.

Bu arada geçen hafta Çin’in önde gelen arama motoru Baidu da Land of Hope adlı ilk metaverse ürününü piyasaya süreceğini açıklamıştı.

Öte yandan Çinli şirketler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı QiChacha sitesine göre, 3700’den fazla şirket, metaverse ile ilgili marka başvuruları yaptılar.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl