Alibaba’da yönetim değişikliği: Kripto dostu kişi başa geçti

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Çin merkezli Alibaba'da yönetim kurulu başkanlığında kripto dostu Joseph Tsai geçti. Değişiklik şirket tarafından da resmen açıklandı.

alibaba

1999 yılında Jack Ma ve birkaç girişimci tarafından kurulan dev teknoloji şirketi Alibaba’da önemli değişiklikler yapıldı. Şirketin hem CEO’su hem de yönetim kurulu başkanı olan Daniel Zhang, görevlerinden ayrıldı.

E-ticaret devi şirketin yeni CEO’su Eddie Yongming Wu oldu. Wu, Alibaba’nın alt şirketi konumundaki Taobao and Tmall Group’un da yönetim kurulu başkanlığını yapıyordu.

YK başkanı kripto dostu!

Ancak kripto para sektörünü yakından ilgilendiren asıl değişiklik ise yönetim kurulu başkanlığında oldu. Jack Ma gibi şirketin kurucuları arasında yer alan ve bu zamana kadar yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunan Joseph Tsai, Daniel Zhang’ın koltuğuna oturdu.

NBA takımlarından Brooklyn Nets’in de sahibi olan ve bir süre önce “Kriptoyu seviyorum” şeklinde bir de tweet de atan Tsai, bazı kripto startup’larına da yatırımlar yapmıştı.

FTX’e de yatırımı vardı

2022’nin kasım ayında iflas eden FTX’e de, aile ofisi vasıtasıyla yatırım yapan Tsai, Web3 video platformu Shibuya’nın Aralık 2022’de topladığı 6.9 milyon dolarlık fonda da katkı sahibiydi. Dolayısıyla yeni başkanın kripto konusundaki ilgisi sorgulanamaz derecede…

Çin’in kripto adımlarıyla gelmesi tesadüf mü?

Bilindiği üzere Çin hükumeti Alibaba şirketiyle yakından ilgileniyor. Daha önce kuruculardan Jack Ma’ın hükumeti eleştiren sözleri, ona pahalıya patlamış ve Alibaba şirketi tarihin en büyük halka arzlarından birini son anda iptal etmek durumunda kalmıştı Bu durum hem Ma’nın hem de Alibaba’nın itibarını ciddi şekilde zedelemişti. Hatta Ma, bir süre Çin’e adım dahi atamamıştı. Mart ayı itibarıyla ise Ma, yaklaşık 2 yıl sonra ilk kez bazı ziyaretlerde bulunmuş ve Çin hükumetiyle ilişkileri yumuşatmıştı.

Dolayısıyla Çin devletinin yakından takip ettiği Alibaba şirketinin yönetim kurulu başkanlığına kripto dostu bir kişinin geçmesi Çin hükumetinin de gözünden kaçmış olamaz.

Çin’in Hong Kong vasıtasıyla da olsa, kripto paralar konusunda daha açık bir politika sergilemesiyle, Alibaba’nın başına kripto dostu bir kişinin geçmesi zamanlama olarak, pek de tesadüf gibi görülmüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl