Alman devi bankadan kripto yatırım kararı: Resmi açıklama

Almanya'nın en büyük varlık yönetim kurumlarından biri olan DekaBank, kurumsal firmalara kripto para hizmetleri sunma kararı aldı. Banka, bu konuda kripto altyapı sağlayıcısı şirket Metaco ile çalışacak. Metaco, aynı hizmeti Fransız Societe Generale ve ABD'li Citibank'a da veriyor.

Yönetimi altında 360 milyar euroluk varlık bulunduran DekaBank, İsviçreli kripto para altyapı sağlayıcısı şirket Metaco ile anlaşma sağladı. Alman devi bu anlaşma sayesinde ülkedeki kurumsal firmalara Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yatırım olanağı tanıyacak.

Açıklama resmen yapılırken, Metaco kripto para yönetim operasyonlarının yanı sıra saklama sorumluluğunu da üstlenecek.

“Dönüşüm için fırsat tanıyoruz”

DekaBank’ın dijital varlıkları saklamadan sorumlu yöneticisi Andreas Sack konuyla ilgili açıklamasında dijital varlıkları ve kripto paraları temsiliyet açısından “radikal bir yol” olarak tanımladı ve şu ifadeleri kullandı:

“Dijital varlıklar geleceğin kritik bir parçası olacaklar. Para birimlerinden gayrimenkullere kadar varlıkların nasıl temsil edileceğine ilişkin radikal yeni bir yol konumuna gelecekler. Bugün, kurumsal yatırımcılarımıza ve Almanya’daki milyonlarca kişiye bu dönüşüm fırsatına erişim sağlama şansı tanıyoruz”

Bilindiği üzere Almanya’da “Spezialfonds” olarak da bilinen “özel fonlar yasası” kapsamında kurumsal fonların, varlıklarının yüzde 20’ye kadar olan kısımlarıyla Bitcoin ve Ether alabilmelerine izin veriliyor.

Dekabank’ın bir sözcüsü 2021 yılı temmuz ayında Bloomberg’e yaptığı bir açıklamada bankanın Bitcoin almayı düşündüğünü belirtmişti. Ancak o günden sonra konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl