Almanya’dan kripto para borsalarına büyük fatura

Almanya'da kripto para borsalarına maliyeti 250,000 doları bulan lisans koşulu getirildi. Uzmanlar, bunun küçük ölçekli işletmelerin kapanmasına yol açacağını söylüyor.

Alman yasa yapıcıları, 30 Mayıs 2018 tarihli Avrupa Birliği 5. AML Direktifi kapsamında 29 Kasım 2019’da kripto varlıklara ilişkin yeni kurallar oluşturdu. 5. AML Direktifi, AB’ye üye ülkelerde yer alan kripto para borsalarının ve cüzdan sağlayıcıların yerel makamlara kaydolmalarını şart koşuyor.

Bu doğrultuda, Alman yetkililer de ülkede faaliyet gösteren borsa ve cüzdan sağlayıcılarının Almanya’nın bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu olan BaFin’den bir lisans almalarını zorunlu tuttu. 1 Ocak’tan sonra kurulacak olan şirketler, öncelikle bir lisans almak zorunda, aksi durumda faaliyetleri yasa dışı olacak. Bununla birlikte, bu tarih öncesinde kurulmuş olan şirketlere Kasım ayına kadar süre tanındı.

Cryptonews’a konuşan Alman avukat Dr. Johannes Blassl, yüksek maliyetinden ötürü BaFin lisansı almanın startup’lar için zor olabileceğini söyledi. Blassl, “Startup’lar ya da bankalar gibi daha büyük şirketler için bir lisans almanın maliyeti yaklaşık 250,000 ABD Doları’nı buluyor. Her startup bu maliyetleri karşılayabilecek durumda değil. Küçük işletmeler kapanabilir, daha büyük olanlar ise muhtemelen başvurabilecekler.” dedi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl