Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan bankalara Libra çağrısı

Almanya'nın merkez bankası başkanı, bankalara Libra'ya karşı daha hızlı ve ucuz bir alternatif geliştirmeleri çağrısı yaptı.

Alman gazetesi Handelsblatt’a bir röportaj veren Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, bankaları Libra’ya karşı daha ucuz ve daha hızlı bir ödeme alternatifi geliştirmeye çağırdı.

Devletin aksine şirketlerin bir alternatif geliştirmesinden yana olan Weidmann, “Bir piyasa ekonomisinde müşterilerin taleplerine karşılık uygun bir çözüm sunmak ilk önce şirketlerin görevidir.” diyor ve şu anda merkez bankası tarafından çıkarılacak olan bir dijital paraya (CBDC) sıcak bakmıyor. Weidmann’a göre, ilk olarak bir CBDC’nin artılarını ve eksilerini tanımlamaya ihtiyaç var. Başkan, “Daha sonra gerekli olup olmadığına karar verilebilir ve riskler kontrol edilebilir.” ifadelerini kullanıyor.

Diğer yandan yakın zaman önce Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde ise merkez bankasının stabil kripto paralar konusunda çağın ötesinde olması gerektiğini söylemişti. Lagarde ayrıca o sırada ECB’nin 2020’nin ortalarına kadar dijital para görev gücü için net hedefler belirlemeyi planladığını dile getirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl