Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Almanya’da milyar euroluk özel fonlar için Bitcoin ve Ether serbest oluyor

Almanya'da bu sene başında kabul edilen yasanın yarın yürürlüğe girmesiyle 350 milyar euroluk bir meblağ artık kripto para endüstrisine geçmeye başlayabilir. Ülkedeki yeni, Fon Yerleştirme Yasası sayesinde 4 bin kadar özel fon, yüzde 20'lik bölüm ile Bitcoin ve Ethereum yatırımı yapabilecek.

bitcoin-almanya

Almanya’da daha önce, kripto paralara yatırım yapmaları yasak olan 1.87 trilyon euro değerdeki özel fonlar için artık bu engel yarından itibaren kalkıyor ve fonların yüzde 20’lik bir kısmıyla Bitcoin ve Ethereum‘a yatırım yapılabilecek. Yatırımcılar, yüzde 20’lik kısmın ne kadarını hangi kripto paraya yatıracakları konusunda serbest olacaklar.

“Neredeyse tüm para özel fonlarda…”

Kanun, Avrupa Birliği’nin de direktifiyle kabul edildiği için tüm Avrupa’da da hayata geçmesi bekleniyor. Bu kanun için çalışmalar yürüten isimlerden biri olan Distributed Ledger Danışmanlığı firması CEO’su Sven Hildebrandt ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Tabii ki yatırımlar bir gecede gelmeyecek ancak, Almanya’nın en büyük yatırım aracından bahsediyoruz. Gerçek manada neredeyse tüm para özel fonlarda”

Özel fonlar Almanya’da en çok emeklilik ve sigorta fonlarına ayrılıyor ancak çeşitlendirme açısından kripto evreninin de buraya katılmasının önemi çok büyük. Blockchain Capital’dan Jacqueline Winter, özel fonların, Alman kurumsal fon aracı olarak görüldüğünü belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bölünmüş özel fonlar, farklı varlık yöneticilerinin onları yönetmesini ve Master KVG şemsiyesi altında bunların hepsinin tek bir rapor halinde toplanmasını sağlar. Master KVG, Almanya’nın regüle edilmiş, Alman Federal Denetim Otoritesi BaFin tarafından izin almış bir yatırım yönetim şirketidir. Özel fonlar, çoğu likit varlık sınıfı için Alman kurumsal fon aracı kabul edilecek kadar önemlidir”

Almanya şu ana kadar, genelde halka açık olmayan bu özel fonların Bitcoin’e açılmasını yasaklayan kısıtlamaları kaldıran tek yargı bölgesi olarak ön plâna çıkıyor.

Almanya’nın Federal Alternatif  Yatırım Birliği (BAI) bu anlamda halka açık fonların da, kripto paralara açılmasını talep ediyor. Kurum adına konuşan yönetici Frank Dornseifer şu yorumu yapıyor:

“Artan bir dijital dünya içindeyiz ve yatırımların, kripto varlıklara açılması artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda…”

Bitcoin’in piyasa değerinin yarısı

Bu tür yatırımlar kademeli şekilde yapılsa da, 678 milyar dolarlık bir piyasa değerindeki Bitcoin’in yarısı kadar bir değerin buraya akmasına onay veren bir kanun geçmiş durumda.

Almanya’da da negatif faiz oranları, yatırımcıların daha çok, yine yetersiz şekilde yüzde 2’lik faiz veren sigorta fonlarına akın etmelerini sağlamıştı. Çok daha volatil olan kripto paralarda bu oran çok daha yüksek olabilir. Ancak kayıpların da yüksek olma olasılığı tabii ki daha fazla…

Ancak 21 milyonluk kısıtlı arzı ile çok daha uzun vadeli bir yatırım fırsatı sunan Bitcoin, bu anlamda özel fonlara daha çok hitap ediyor. Bu yüzde yaklaşık 2 trilyon dolar değerdeki özel fonların, bir kısmının Bitcoin’e yatırım yapması doğal karşılanabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl