Almanya’daki kripto para yasası Pazartesi yürürlüğe giriyor

Almanya’da parlamento tarafından kabul edilen ve son olarak en üst kurumu olan Federal Konsey’den de onay alan özel fonların varlıklarının yüzde 20'sini Bitcoin ve diğer kripto varlıklarına koymasına izin veren yasa, Pazartesi gününden itibaren uygulamaya konacak.

bitcoin-almanya

Avrupa’nın ve dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da sadece emeklilik şirketleri ve sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların erişebildiği bu “özel fonlar” şu anda yaklaşık 1,8 trilyon euroyu (2.1 trilyon dolar) yönetiyor.

“İlk başta yüzde 20’nin altında kalabilirler”

Almanya’nın fon endüstrisi kurumu BVI’da kripto para uzmanı olan Tim Kreutzmann birçok fonun ilk başlarda yüzde 20’lik sınırın da altında kalacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Başta sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcıların, kendi yatırım stratejilerinde çok sert kuralları vardır. Bunları aşmaları kolay değil. İlk başta birçok fon yüzde 20’lik sınırın da altında kalacaktır. Her şeyden önce de, kripto paralara yatırım yapmak istemeleri gerekiyor”

“Yatırımlar en azından 5 yıl çok fazla olmayacaktır”

Bir yatırım danışmanlığı şirketi olan Oliver Wyman’da finansal hizmetler danışmanlığı yapan Kamil Kaczmarski de Almanya’daki şirketlerin kurallara uymada çok katı ve muhafazakar olduğunu belirtti ve en az 5 yıl bu sektöre yatırımlarda çok ciddi artışlar beklemediğini söyledi.

Deutsche Bank AG’nin varlık yöneticisi DWS Grubu da, bir sözcüsü vasıtasıyla gelişmeleri yakından takip ettiğini ancak şu anda herhangi bir kripto para fonu sunmayı plânlamadıklarını açıkladı.

AB ve BaFin’den uyarılara yapılmasına rağmen…

Almanya’nın finansal denetim kurumu olan BaFin’den sürekli olarak kripto paraların yüksek riske sahip olduğu yönünde açıklamalar gelmesine rağmen böyle bir kanunun uygulamaya konması da Avrupa Birliği’nin en güçlü üyelerinden biri olan Almanya adına dikkat çeken bir gelişme… AB Komisyonu da son olarak üyelere sunmak üzere, kripto para cüzdanlarının açık ve kimlik doğrulaması yapılmış olması zorunluluğunu getiren bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

425 milyar dolarlık ekonomi…

Almanya’daki tüm özel fonlar, portföylerinin yüzde 20’lik kısmını kripto paralara yatırması durumunda endüstriye ekstra 425 milyar dolarlık girdi olacak ancak uzmanların da dediği gibi bu durumun kısa vadede gerçekleşmesi zor gözüküyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl