ALT Coin nedir? AltLayer yorumları geleceği ve projesi

Binance’in son Launchpool listelemelerinden birisi olan AltLayer platformunun native kripto para birimi ALT Coin birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Peki AltLayer ve ALT Coin nedir? AltLayer nedir? AltLayer, özelleştirilmiş rollup’lar oluşturmak için kullanılan yenilikçi ve merkezi olmayan bir protokoldür. AltLayer protokolü, Restaked rollup olarak adlandırılan yeni bir konsepti içerir. Restaked rollup, farklı rollup yığınlarından (OP Stack, Arbitrum Orbit, ZKStack, Polygon CDK vb.) türetilen mevcut rollup’lara, güvenlik, merkezi olmayan yapı, uyumluluk ve kripto-ekonomik hızlı sonuçlanma gibi özellikler ekler. AltLayer, rollup’ların durum...

alt coin nedir altlayer

Binance’in son Launchpool listelemelerinden birisi olan AltLayer platformunun native kripto para birimi ALT Coin birçok yatırımcı tarafından merak ediliyor. Peki AltLayer ve ALT Coin nedir?

AltLayer nedir?

AltLayer, özelleştirilmiş rollup’lar oluşturmak için kullanılan yenilikçi ve merkezi olmayan bir protokoldür. AltLayer protokolü, Restaked rollup olarak adlandırılan yeni bir konsepti içerir. Restaked rollup, farklı rollup yığınlarından (OP Stack, Arbitrum Orbit, ZKStack, Polygon CDK vb.) türetilen mevcut rollup’lara, güvenlik, merkezi olmayan yapı, uyumluluk ve kripto-ekonomik hızlı sonuçlanma gibi özellikler ekler.

AltLayer, rollup’ların durum doğruluğunu doğrulayan, daha hızlı sonuçlanma sağlayan ve merkezi olmayan sıralama yapan üç temel hizmeti sunan, talep üzerine oluşturulan üç Aktif Doğrulama Hizmetine (AVS) sahiptir.

Bu hizmetler, VITAL, MACH ve SQUAD olarak adlandırılan ve sırasıyla rollup durum doğrulama, hızlı sonuçlanma ve merkezi olmayan sıralama görevlerini yerine getiren modüler bileşenler tarafından sunulur. Peki ALT Coin nedir?

ALT Coin nedir?

ALT Coin, AltLayer protokolünün yerel yardımcı tokenıdır ve rollup’lar için açık ve merkezi olmayan bir protokol sunan AltLayer ekosisteminde birazdan da bahsedeceğimiz birçok işlevin temelini oluşturmaktadır.

  1. Ekonomik Güvence: ALT token, ağdaki güvenliği sağlamak için kullanılır. Eğer birisi kötü niyetli bir eylemde bulunursa, bu tokenlar ceza olarak el konulabilir. Bu, kullanıcıların ağ üzerindeki işlemleri doğru ve güvenli bir şekilde yapmalarını teşvik eder.
  2. Yönetim Hakları: ALT token sahipleri, AltLayer protokolünün nasıl işleyeceği konusunda karar verme sürecine katılabilirler. Token sahipleri, önemli kararları oylayarak protokolün geleceği üzerinde söz sahibi olurlar.
  3. Teşvik Ödülleri: AltLayer protokolünü çalıştıran ve destekleyen operatörler (yani ağı sağlıklı tutan ve işlemleri işleyen kişiler), bu hizmetler için ALT token şeklinde ödül alabilirler. Bu, ağın düzgün çalışmasını sağlamak için bir motivasyon kaynağıdır.
  4. Ağ Ücretleri: AltLayer protokolünü kullanmak isteyenler, çeşitli ağ hizmetleri için ödeme yapmak üzere ALT token kullanırlar. Bu, protokolün kullanımı için bir tür “ücret” gibidir ve ağın geliştirilmesi ve bakımı için kaynak sağlar.

AltLayer’ın projesi nedir?

AltLayer, Rollups-as-a-Service (RaaS) başlatma platformu sunarak, kullanıcıların kodlama deneyimi olmadan bile özelleştirilmiş rollup’lar oluşturmasına olanak tanır. Bu platform, EVM ve WASM desteği gibi çoklu zincir ve çoklu VM desteği sunarak, farklı rollup SDK’ları ve DA katmanlarıyla uyumlu çalışır.

AltLayer ayrıca, geçici rollup’lar adı verilen, talep artışı bekleyen uygulamalar için özellikle optimize edilmiş bir rollup çözümü sunar. Bu geçici rollup’lar, ihtiyaç duyulduğu sürece kullanılıp, sonrasında Katman 1’e yerleşim yaparak ortadan kaldırılabilir.

Peki RaaS nedir?

Rollup-as-a-Service (RaaS), uygulama odaklı yeni rollup’lar başlatmak için tasarlanmış yenilikçi bir üründür. Yazılım hizmeti olarak sunulan bu hizmette, kullanıcıların hizmetin herhangi bir bölümünü yönetme veya barındırma ihtiyacı yoktur. Bu sayede, karmaşık yazılım ve donanım yönetiminden tamamen kurtulurlar.

RaaS ürünüyle, geliştiricilere uygulamaya özgü rollup’ları başlatmaları için SDK’lar veya bir kontrol paneli sunulur. Geliştiriciler, rollup’ı işletecek düğümleri bulma veya herhangi bir kod geliştirme ve sürdürme konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar. Bu hizmet, özellikle uygulamaya özel gereksinimler olan projeler için idealdir, çünkü geliştiricilere, rollup’larını hızlı ve etkili bir şekilde özelleştirmelerine olanak tanır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl