Altcoin baskısı mı geliyor? Celsius’tan yaklaşık 60 milyon dolarlık transfer

Ünlü kripto kredi platformu Celsius, iddia edilen bilgilere göre 59 milyon dolarlık altcoin’i bir borsaya transfer etti. Bu büyük hareket geniş çapta spekülasyon ve merak uyandırdı. Birçok kişi bu durumun BTC ve ETH dönüşümünün büyük bir öncüsü olabileceğini düşünüyor.

İflas eden kripto kredi şirketi Celsius Network tarafından kripto para sektöründe büyük bir hamle yapıldı. Şirket, pazartesi sabahı erken saatlerde önde gelen bir kurumsal kripto borsası olan FalconX’e 59.4 milyon dolar değerinde kripto para gönderdi. Geçtiğimiz aylarda bir ABD iflas mahkemesi temmuz ayından itibaren kripto kredi şirketine altcoin varlıklarını Bitcoin ve Ether karşılığında satma izni vermişti. Bu kayda değer eylem, geniş çaplı varsayım ve merak uyandırarak, kullanıcıları BTC ve ETH’ye doğru önemli bir geçişin habercisi olup olamayacağı konusunda düşünmeye sevk etti.

Celsius’un altcoin transferine ilişkin spekülasyonlar

Blok zinciri analitiği konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Arkham Intelligence tarafından sunulan veriler, Polygon’un kripto parası MATIC’ye 13.6 milyon dolar, Chainlink’in kripto parası LINK’e 10.7 milyon dolar, AAVE’ye 7.3 milyon dolar gönderdiğini gösteriyor.

Kripto analizinde uzmanlaşmış önde gelen bir firma olan Kaiko tarafından yayınlanan bir rapora göre, tartışılan token’ların kapsamlı transferi, fiyatları üzerinde önemli bir aşağı yönlü baskı uygulama potansiyeline sahip. Bu fenomenin altında yatan neden likidite bozulması olarak adlandırılıyor. Bu olgu, belirli bir varlığın önemli bir miktarı satıldığında ortaya çıkıyor. Bu da erişilebilirliğinde bir azalmaya neden oluyor ve piyasadaki arz fazlası nedeniyle potansiyel olarak fiyatında bir düşüşe neden oluyor.

Altcoin piyasasında volatilite yükseliyor

Celsius, kurtarma yaklaşımının bir bileşeni olarak altcoin varlıklarını daha likit BTC ve Ether formlarına dönüştürmek için yasal yetki aldı. Mevcut raporlara göre şirket, varlıklarının bir kısmını bir piyasa yapıcısı olan Wintermute’a ve bir sabit coin ihraççısı olan Paxos’a devretti.

Yaklaşık bir yıl önce iflasını ilan etmesinin ardından Celsius, altcoin varlıklarının değerinde tutarlı bir düşüş yaşadı. Haziran ayında kurumsal borsa EDX’in faaliyete geçmesiyle Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin’de (LTC) yaşanan artışa rağmen, Celsius’un portföyünün geri kalanı geçtiğimiz yıl yüzde 80 ila yüzde 5 arasında değişen oranlarda düşüş yaşadı.

Celsius’un diğer işlemleri de dikkat çekti

Pazartesi günü erken saatlerde Celsius, LINK’e 8.5 milyon dolar, SNX’e 7.8 milyon dolar ve Binance’in BNB token’ına 3 milyon dolar aktararak bir dizi işlem daha gerçekleştirdi. Şirket ayrıca ZRX, 1INCH ve Tether’in altına sabitlenmiş sabit coin’i XAUT’a da bir milyon doların üzerinde para aktardı. Celsius, yaklaşık 170 milyon dolar değerindeki küçük token koleksiyonunu piyasa değerine göre en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum’a dönüştürdü.

Şirketin yaşadığı zorluklara ek olarak, eski CEO’su Alex Mashinsky kendisini yasal olarak zorluklarla karşı karşıya buldu. Adalet Bakanlığı (DOJ) perşembe günü Mashinsky’yi dolandırıcılık suçlamasıyla resmen mahkemeye çıkardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl