3 Büyük Altcoin, Geliştiricilerde Derin Bir Düşüş Yaşıyor

Yatırım şirketi Outlier Ventures, kripto para projelerini son 12 aydaki geliştirici etkinliğine göre inceledi. Raporun bulguları, EOS (EOS), Bitcoin Cash (BCH) ve Tron'da (TRX) aktif geliştiricilerde dramatik bir düşüş yaşandığını ortaya koyuyor.

101

Blockchain ve yapay zeka yatırım şirketi Outlier Ventures tarafından yayınlanan yeni bir raporda, bazı önde gelen altcoin’lerin geliştirici etkinliğinin önemli ölçüde düşüş kaydettiği bildirildi.

Son 12 aydaki geliştirici etkinliğini ele alan Blockchain Developer Report’a göre, EOS (EOS), Bitcoin Cash (BCH) ve Tron (TRX), aktif geliştiricilerde en büyük düşüşü yaşayan üç kripto para projesi oldu. Bunlardan EOS, son bir yılda yüzde 86’lık derin bir düşüş görürken Bitcoin Cash’te yüzde 63 ve Tron’da ise yüzde 51’lik bir gerileme tespit edildi.

Daha büyük kripto paralarda da bu kadar çarpıcı olmasa da yön aşağıydı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) bu metrikte yüzde 20’ye yakın azalma görüldü. Büyük protokollerdeki azalma, Kovid-19 salgını ile ilişkilendirildi. Ayrıca Şubat ve Nisan ayları arasında fiyatlardaki hızlı düşüşün de dışarıdan gelen ilginin azalmasına ve bu nedenle de gönüllü katılımcıların düşmesine yol açtığı vurgulandı.

Aktif geliştiricilerde en iyi büyüme ise Poldakot’taydı (DOT). Bu kripto para projesinde aylık aktif geliştiriciler, bir önceki aya göre yüzde 44 arttı.

Öte yandan haftalık kod güncellemelerinde Maker (MKR), TRON (TRX) ve EOS (EOS), sırasıyla yüzde 98, yüzde 96 ve yüzde 94’le en büyük düşüşleri yaşadılar. Maker’daki çarpıcı gerilemenin 2019’un sonuna doğru DAI’nin lansmanıyla ilgili yüksek geliştirici etkinliğine ve tatil döneminden sonra bu ivmenin korunamamasına atfedilebileceği belirtildi. TRON ve EOS’taki düşüşlerin de muhtemelen aynı nedenlerden kaynaklandığı ifade edildi. Aynı metrikte en büyük artışları ise Theta (THETA) ve Cardano (ADA) sırasıyla yüzde 931 ile yüzde 580’lik yükselişlerle gördüler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Isildur Yanıtla

    ütopya ekosistemine yol verme zamanı geldi!