BitMEX kurucusu, büyük yükseliş beklediği altcoin’i paylaştı

BitMEX’in kurucu ortağı olan Arthur Hayes, sansüre dayanıklı yapay zeka altyapısına olan talebin artmasını bekliyor. Hayes, bu nedenle merkeziyetsiz veri depolama alanında yer alan bir projenin büyük yükseliş yaşayabileceğini öne sürdü.

Hayes, yayımladığı blog yazısında, gelişen yapay zeka ekonomisi için merkeziyetsiz veri depolamanın “olmazsa olmaz” olduğunu vurgulayarak bu noktada Filecoin’in öne çıkabileceğini belirtti ve bunu şöyle açıkladı:

“Bir yapay zeka, veri olmadan öğrenemez. Veriler, tek bir hata noktası nedeniyle tehlikeye girerse veya merkezi veri depolama şirketi erişim haklarını ya da fiyatları değiştirirse bu depolama şirketine bağımlı olan yapay zeka ortadan kalkacaktır. Bu varoluşsal bir risktir. Dolayısıyla yapay zekaların merkezi olmayan bir depolama çözümü kullanması gerektiğini savunuyorum. […] Amazon, bir hükümetin emriyle verilere erişimi tek taraflı olarak kapatabilir. Sansüre dirençli merkezi olmayan ağlarda böyle bir şey mümkün değildir. […] Bu nedenle, FIL ile desteklenen merkeziyetsiz veri depolama ağı, gelişmekte olan yapay zeka ekonomisi için bir zorunluluktur.”

Filecoin için yüzde 1730’luk yükseliş hesabı

BitMEX kurucusu, Filecoin’in mevcut fiyat-kapasite oranının yükselmesi halinde, fiyatın yüzde 1730 değer kazanabileceğini ifade etti. Söz konusu oran, varlığın fiyatının depolama kapasitesine bölünmesiyle hesaplanıyor.

Hayes, “Fiyat-kapasite oranının Nisan 2021’deki seviyesinin yalnızca yüzde 25’i kadar toparlanarak exbibyte (EiB) başına 4.86 dolara yükseldiğini düşünelim. Fiyat da mevcut seviyelerinden neredeyse 17 kat artarak 59.29 dolara çıkacaktır.” yorumunu yaptı.

Fiyat-kapasite oranı, Filecoin’in 237 dolar ile rekor seviyesine ulaştığı Nisan 2021’de 19.45 dolardı. Şu andaki fiyat-kapasite oranı ise yüzde 99 düşüşle yalnızca 0.27 dolar.

Hayes, Filecoin’e dair yükseliş tezinin merkez bankalarının para politikalarını yakında gevşetmek zorunda kalacağı ve bunun da bir likidite patlamasıyla sonuçlanacağı fikrine dayandığını belirtiyor:

“Politikacılardan evrenin hedge fonu efendilerine kadar herkes onlarca trilyon dolarlık bedava parayla donatılmış olacaklar ve yapay zeka ile ucundan kıyısından ilişkili her şeye para akıtmak için ellerinden geleni yapacaklardır.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl