Altcoin’lerde bu hafta dikkat çeken 7 gelişme ve önemli tarihler

Blockstack (STX) – Stacks 2.0

Bitcoin blok zincirini temel katman olarak kullanan merkezi olmayan bilgi işlem ağı ve uygulama ekosistemi Stakcs, (eski adıyla Blockstack) Stacks 2.0 adıyla yeni bir blok zincirine geçiş yapıyor. Stacks 2.0, Ethereum’a benzer şekilde Bitcoin ağında merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı sözleşmeler barındırmayı kolaylaştıracak. Yeni Stacks ağı, geliştiricilerin Bitcoin üzerinde akıllı sözleşme oluşturmasına imkan veren Clarity akıllı sözleşme dilini kullanıyor. Ek olarak STX sahipleri, ağ üzerinde staking yapabilecek ve hatta ödüllerini BTC olarak alacaklar. Stacks 2.0, 14 Ocak‘ta devreye girecek.

Firo (FIRO) – Hard fork

Eski adı Zcoin olan, yakın zaman önce ise Firo ismine geçen kripto parada, 12 Ocak‘ta önemli bir hard fork gerçekleşecek. Bu hard fork ile birlikte Lelantus adı verilen bir güncelleme uygulanacak. Lelantus güncellemesi sonrası ağ, kullanıcıların eski coin’leri yok etmeleri ve daha önce işlemden geçmemiş yeni coin’leri almalarına izin veren bir sisteme sahip olacak. Lelantus devreye alındığında kripto parada daha yüksek derecede anonimlik, daha iyi performans sağlanacağı ve işlem boyutlarının da düşeceği belirtiliyor.

Grin (GRIN) – Hard fork

Gizlilik odaklı bir kripto para olan Grin’de bu hafta bir dizi önemli güncelleme uygulanacak. Tahmini olarak 17 Ocak’ta gerçekleşen hard fork ile birlikte işlem ücreti hesaplaması ve zorluk ayarlama algoritmasında iyileştirmelere gidilecek. Hard fork, 1,048,320. blokta yapılacak.

XRP (XRP) – Askıya alınma

XRP, bu hafta birçok borsada askıya alınacak veya listeden çıkarılacak. Kripto para, 13 Ocak‘ta Binance US’te liste dışı edilecek. 14 Ocak‘ta Blockchain.com’da alım satımlar durdurulacak. 15 Ocak‘ta Bittrex’te listeden çıkarılacak.

Binance Coin (BNB) – Coin yakımı

Binance, işlem hacimlerine bağlı olarak her çeyrek dönemin bitimini takip eden ikinci hafta belirli miktar BNB yakarak bunları dolaşımdan tamamen çıkarıyor. Bu da genelde sonlanan çeyrek dönemin ardından gelen ayın 15-16’sı gibi açıklanıyor. Bu tarih, öne de çekilebilir veya birkaç gün uzayabilir. Bu hafta Binance’ten bir yakım haberi gelebilir.

Bitfinex 8 altcoin’i listeden çıkarıyor

Kripto para borsası Bitfinex, bu hafta 14 Ocak‘ta 8 altcoin‘i listeden çıkaracak. Bunlar; Aion Network (AION), Auctus (AUC), CommerceBlock (CBT), Gemini Dollar (GUSD), Ether Kingdoms (IMP), Project PAI (PAI), iExec (RLC) ve Time New Bank (TNB).

XMR, ZEC, DASH ve GRIN, Bittrex’ten çıkarılıyor

Önde gelen borsalardan Bittrex, bu hafta platformunda yer alan dört gizlilik odaklı kripto parayı kaldıracak. Bittrex’ten XMR, ZEC ve DASH 16 Ocak‘ta liste dışı edilecek. Bittrex Global’den ise liste dışı edilecek kripto para üçlüsü XMR, ZEC ve GRIN.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl