Herkes onu konuşuyor: İki günde %260 artan Compound (COMP) nedir?

Son iki günde yüzde 260'tan fazla değer kazanan Compound (COMP), kripto para gündemindeki en sıcak konu. Bir yandan COMP'un fiyatı katlanırken diğer yandan Compound protokolünde kilitli varlıklar da kartopu gibi büyüyor.

compound

Son dönemde DeFi (Merkeziyetsiz Finans) alanında dikkat çeken atılımlar yaşanıyor. Özellikle 2018 yılından bu yana adım adım devam eden DeFi endüstrisinin büyümesi, 2020 yılında daha güçlü bir ivme ile ilerliyor.

DeFi, Blockchain üzerinde çalışan finansal uygulamalar ekosistemi olarak tanımlanabilir. Finans dünyasına aracıların ve merkezi sistem risklerinin ortadan kaldırılmasının yanı sıra masrafların büyük oranda azaltılması gibi avantajlar sağlayan DeFi’ın öne çıkan ve en popüler kullanım alanı ise borç alma ve borç verme üzerine.

DeFi’da borç alma ve borç verme, geleneksel bankacılık sistemine göre çok çeşitli kripto paranın desteklendiği anında kredi imkanı, anında işlem sonlandırma, kolay borçlanma, kolay borç verme, güven ihtiyacının en aza indirilmesi, kredi kontrolünün olmaması ve neredeyse sıfır işlem maliyeti gibi avantajlara sahip.

Son günlerde oldukça sözü edilen Compound da DeFi dünyasının önemli bir parçasını oluşturuyor ve aracıya ihtiyaç olmaksızın borç alıp verme ve faiz kazanma olanağı sağlıyor. Burada faiz oranı, her bir kripto paranın arz ve talebe göre belirleniyor. Şu anda protokol DAI, USDC, WBTC, USDT, ZRX, REP ve BAT’ı destekliyor. Yani kullanıcılar, mevcut varlıklarını protokole kilitleyerek bu kripto paralar üzerinden borçlanabiliyor veya faiz elde edebiliyor.

cToken’lar

Compound’da cToken ve COMP olmak üzere iki ayrı token yapısı var. Varlığınızı Compound protokolüne aktardığınızda diğer Ethereum token’larına benzer şekilde transfer edilebilen, alınıp satılabilen ya da programlanabilen cToken’lar alırsınız. Bu cToken’lar, kullanıcıların Compound’a yatırdıkları paralarını temsil ediyor. Örneğin, protokole USDC kilitlendiğinde otomatik olarak kullanıcılara faiz kazandıran cUSD token’ları üretilir. Kullanıcı, dilediği zaman cUSDT’sini normal USDT’ye dönüştürebilir ve buna ek olarak USDT ile ödenen faiz alabilir.

Compound’da kullanıcıların kilitli varlıkları ERC-20 biçimine dönüştürülürken bu token’lar serbestçe transfer edilebilir, alınıp satılabilir veya diğer merkezi olmayan uygulamalarda kullanılabilirler.

Compound (COMP)

Compound’daki bir başka token ise henüz Pazartesi günü dolaşıma giren COMP. İlk olarak Şubat ayının sonlarında tanıtılan COMP, Compound protokolünün yönetim token’ı. Bu token’ın sahipleri, Compound’da alınacak kararlar için oy hakkına sahip olurlar.

COMP’un Pazartesi günü piyasaya sürülmesinden bir gün sonra Coinbase, bu token’ı listeleyeceğini açıkladı. Borsadan yapılan açıklamada, token’ın USD ve BTC çiftleri ile 22 Haziran’da alınıp satılabilir olacağı bildirildi.

FTX’te de listelenen COMP, iki günde 63 dolardan 229 dolara yüzde 260’tan fazla artış gösterdi.

Öte yandan COMP’un dağıtımına başlanmasıyla protokolde ödenmemiş borç miktarı 3 günde yüzde 400 büyüdü. Gelinen noktada, haberin yayına girdiği dakika itibari ile Compound’da kilitli toplam değerin dolar karşılığı 402 milyon dolar. Bu rakam, üç gün önce 97 milyon dolar civarındaydı. DeFi protokollerinde kilitli değer açısından Maker 500 milyon dolar ile birinci sırada.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. resat Yanıtla

    emeginize saglık